Jak vyndat třísku?

Čas od času se stane dospělým i dětem, že si někde zadřou třísku. Bolestivější a problematičtější může být její vyndávání na příklad zpod nehtu nebo různě v oblasti mezi prsty. Je však lepší třísku vyndat než nechat tělo, aby ji vyloučilo samo. Celý takový proces by byl zdlouhavý a místo by bylo velmi bolestivé. Jak tedy třísku co nejšetrněji vytáhnout?

Tříska není příliš hluboko

Pokud je tříska zapíchnutá pod kůží, ale její část stále zůstává venku, může být odstranění poměrně snadné. Někdy se vám povede vyčnívající část třísky uchopit prsty nebo pinzetou a jednoduše vytáhnout. Rizikem tu však je, že třísku přelomíte a část jí zůstane hlouběji v kůži.  Vyčnívající konec můžete také zkusit vyškrábnout třeba za pomoci kreditní karty nebo ho zachytit pomocí lepící pásky.

Problematičtější vytahování

Jiný postup musíte zvolit, když je tříska celá zasunutá v kůži nebo se vám její vrchní část ulomila. Třísku můžete nejprve zkusit vymáčknout. Někdo doporučuje máčení místa v mýdlové vodě. Tříska by se pak měla vysunout ven a odstranění by mělo být snazší.

Pokud se chystáte třísku vymáčknout, ale máte strach z bolesti, klidně dané místo nejprve zchlaďte ledem. Celý postup pak pro vás bude méně bolestivý.

Když dojde na jehlu

Poslední možností je zkusit třísku vyndat pomocí jehly. Nejprve kůži vydezinfikujte a pak jehlou rozškrábněte. Tříska by pak měla jít vymačkat. Dobré je, pokud se vám povede její část vysunout ven tak, abyste ji pak za ni mohli povytáhnout. Jakmile se podaří třísku odstranit, místo opět vydezinfikujte.

Když už se snažíte dlouho a tříska přece jen ne a ne jít ven, je variantou nechat tělo, aby ji vyloučilo samo nebo požádat o pomoc lékaře. To je bezpečnější především proto, že se vyhnete riziku pozdější infekce.

Zanechte odpověď