Jak vypadá hlenová zátka? Skutečně jako zátka, čili špunt

Těhotnou ženu velmi často zajímají pochody a změny, které onen „jiný stav“ organismu přináší. Ostatně, to je také důvod, proč jste na těchto stránkách. Asi jste se již dozvěděla, že určitou roli v těhotenství – a před blížícím se porodem – hraje tak zvaná hlenová zátka. Ale hlenová zátka nefunguje v těle ženy jen v graviditě. Jestli si představujete, jak vypadá hlenová zátka a myslíte si, že třeba jako nějaký „špunt“, máte pravdu.

Hlenová zátka nesouvisí jen s těhotenstvím

Hlenová zátka v těle ženy slouží jako významná ochrana před záněty vnitřních rodidel. A to i v čase, kdy žena není gravidní. Děložní hrdlo je totiž normálně uzavřeno jakousi hlenovou zátkou, která nepustí bakterie z pochvy do dělohy, kde by mohly způsobit zánět. Protože ale onen „špunt“ nepropustí ani spermie, nemohla by žena otěhotnět. Proto se při plodných dnech musí děložní hrdlo pootevřít s rizikem, že se dvířky vetře i sem tam nějaký mikrob.

V době těhotenství je jakákoliv nákaza vnitřního prostředí nepřípustná, a tak se tělo samo moudře brání vytvořením skutečně jakéhosi „špuntu“z koncentrovaného hlenu. Hlenová zátka uzavírá hrdlo dělohy a zabraňuje, aby do plodového vaku s děťátkem vnikly mikroorganismy (a samozřejmě i spermie, které v těle ženy nemají v čase těhotenství už nic na práci). Hlenová zátka, která bude sloužit po celé těhotenství, se vytvoří několik dní poté, co jste otěhotněla.

Jak vypadá hlenová zátka? U každé ženy jinak

Hlenová zátka se uvolní před porodem. Žena má většinou pocit známý z menstruace, když z ní najednou odešel větší kousek sražené krve.

Jak vypadá hlenová zátka, abyste její odchod bezpečně poznala? Není na to jednoznačná odpověď. Hlenová zátka může být poměrně řídký hlen jen nepatrně zabarvený (zažloutlý, bílý, narůžovělý přítomností krve). Některé ženy ale mají zkušenost, že jejich hlenová zátka před porodem byla temně nahnědlá a odcházela z nich ve větších „chuchvalcích“.

Odchod hlenové zátky, a na tom se shodují porodníci i ženy, je událostí jednorázovou. Nemůže být tedy zaměněn s odtokem plodové vody, který uniká stále a nelze to vůlí ani svalovou aktivitou zastavit.

Jenže každé tělo není stejné a pro porod žádná přesná pravidla neplatí. Může se tedy docela klidně stát, že se děložní hrdlo matky rozšíří a hlenová zátka je vypuzena z těla i několik dní před porodem. A právě tak není nenormální situace, kdy přicházející porod nic takového neavizuje a hlenová zátka z těla rodičky odejde až při samotném porodu.

Zanechte odpověď