Jak vyprat bílé ponožky

Dnes vám ukážeme, jak vyprat bílé ponožky, aby opravdu zářily a zbavily se i té nejzažranější špíny. Existuje celá řada způsobů, která vám pomůže k perfektní bílé – od jedlé sody až po profesionální přípravky.

Jak vyprat bílé ponožky domácími metodami

Můžete to zkusit mnoha různými způsoby, některé materiály totiž vyžadují opravdu zvláštní péči. Nejběžnější metodou je přidání jedlé sody do pracího prášku – samozřejmě ji můžete také nasypat přímo do bubnu pračky. Předtím ji však rozpusťte ve vodě a přidejte maximálně tři lžičky.

Jestliže máte v ruce nejrůznější citlivé materiály – např. stříbrná vlákna, bambusové ponožky apod., pak je nejdříve jemně propláchněte pod vlažnou vodou, pak vložte do bubnu pračky a nakonec přidejte prášek do pečiva. Nezapomeňte, že čím měkčí voda bude, tím lépe se vše vypere. Jako prací prostředek proto použijte jelení sliz nebo mýdlo proti skvrnám, žádný prací prostředek z obchodu!

Náš tip: Vzájemně také nelze kombinovat kyseliny a zásady (jako je např. oblíbený ocet a jedlá soda).

Pro pomoc můžete zajít i do drogerie

Stačí do pračky přidat lžičku peroxidu vodíku (jednu lžičku peroxidu vodíku asi na tři litry vody) a zapnout na běžný prací program. Peroxid si poradí i s těžko odstranitelnými skvrnami od krve nebo od trávy. Ale pozor, jemné materiály by tento postup nemusely zvládnout, používejte ho teprve jako poslední možnost předtím, než byste ponožky definitivně odklidili do koše!

A co si ještě zapamatovat?

Při praní ponožek určitě nikdy nekombinujte barevné prádlo s bílým. Před praním je také třeba ponožky alespoň na krátkou dobu namočit. Špína pak půjde dolů raz dva. Pokuste se rovněž ponožky a další prádlo prát odděleně – nahromaděné nečistoty totiž mohou přispět k šednutí třeba vašich triček nebo kalhotek.

Vyvarujte se také současnému praní tkanin, které vyžadují praní při nízké teplotě, s těmi, které se naopak neobejdou bez teplot vysokých. Obojí materiálu škodí. S bělením vám také může pomoci staré dobré sluníčko. Stačí ponožky pověsit na šňůru a nechat je tam celý den. Večer se můžete pokochat sněhově bílým výsledkem.

Co vyzkoušet, když nic nefunguje?

Soda ani prášek do pečiva se neosvědčily? Pak možná zafungují jiné rady našich babiček.

  • Vaječné skořápky – vložte je do uzavřeného textilního sáčku a dejte do pračky spolu s bílými ponožkami.
  • Prostředek na mytí nádobí – nalijte ho do bubnu s prádlem.
  • Aspirin – rozdrťte alespoň 6 tablet a smíchejte s vodou. Do této směsi ponožky přes noc naložte a poté vyperte běžným způsobem.
  • Ocet a citron – bělí a přitom ještě neutralizují nepříjemné pachy! Jedna lžíce od jednoho nebo druhého bude stačit.

A pokud nezabere ani toto, pak vám nejspíš nezbude, než se vydat do drogerie pro speciální prací prášky a gely.

Zanechte odpověď