Ne každý materiál je vhodné prát doma. Jak ale vyprat flauš, když se s oblečením nechcete tahat do čistírny? Je vůbec tato varianta možná, nebo se o vyprání flaušového kabátu musí postarat zkušený odborník?
Není flaušový kabát jako flaušový kabát
Flauš je materiálem vyráběným z mykané příze. Na první pohled připomíná plsť, jedná se ale o vlastní materiál. Mimo kabáty jsou z této látky vyráběny také saka, pláště nebo bundy. Jde o tkaninu s částečně urovnaným a ležatým vlasem, která je na omak velmi příjemnou. Aby nedošlo k poničení, je nutné při praní dodržovat základní postupy. Naprostým strašákem je například voda.
Voda je pro flauš naprostým strašákem
Protože je flauš velmi hutným materiálem, nemá příliš rád vodu. Té byste se při čištění flaušového kabátu měli obloukem vyhnout. Nejenom, že kabát může ztratit tvar, je také velmi náchylný na plesnivění. Ideální při čištění kabátů je chemické čištění.
Chemie je základem dobře vyčištěného kabátu
Chemické čištění je suchou variantou, kdy jsou do procesu zapojeny speciální čisticí prostředky. Pouze s jejich využitím dokážou profesionální pracovníci čistírny bez přidání vody kabát vyčistit. Základem je rozpouštědlo, do kterého se kabát na určitý čas naloží. Následně dojde k vyčištění nejenom skvrn, ale i celého kabátu. Speciální čisticí prostředky snadno dokážou proniknout až do vláken. Aniž by došlo k porušení tkanin, dojde k odstranění i těch nejsilnějších nečistot. Vyprání oblečení není ani časově náročné. Celý proces praní flaušového kabátu zabere okolo 90 minut. Jeden den kabát do čistírny přinesete a druhý si jej můžete čistý a voňavý odnášet domů.
Chemické čištění je ekologické a zdraví nezávadné
Pokud myslíte na naši planetu a bojíte se, že se jedná o neekologický způsob, vyvedeme vás z omylu. Při celém procesu není použita ani kapka vody. Také množství čisicího prostředku je natolik minimální, že přírodu kolem nás nijak extrémně nezatěžuje. Název látky tetrachlorethylen, která je při suchém čištění využívána, zní velmi děsivě. Ve skutečnosti se ale jedná o pro zdraví bezpečnou látku. Sami pracovníci se před ní nepotřebují nijak chránit. Riziková není ani pro toho, kdo kabát bude nosit. Jde o organickou sloučeninou ve formě kapaliny. Ta je často využívána nejenom k odstraňování skvrn, ale i jako rozpouštědlo a čisticí prostředek. V přiměřeném množství a ve správném poměru si snadno poradí i s vyčištěním flaušového kabátu.
K čištění by mělo dojít alespoň jedenkrát za rok
Na první pohled se vám zdá, že je kabát čistý? I přesto si po zimě zaslouží dostatečnou péči. A to nejenom kvůli své budoucí kvalitě, ale i kvůli vašemu zdraví. Často si to ani neuvědomujeme, naše oblečení je ale plné bakterií, které zachycuje ze svého okolí. To může negativně ovlivnit naše zdraví. Nejedna studia prokázala, že bez pravidelného čištění kabátů a dalšího oblečení jsou lidé více náchylní k různým onemocněním. Kabát byste si tak měli nechat vyčistit alespoň jednou ročně. Ideálně před novou zimní sezonou, popřípadě na jaře. Ničím nezkazíte ani následně vyčištění kabátu během zimního nošení.
Když už kabát necháte vyčistit, věnujte mu i následnou péči. Po vyčištění jej skladujte v uzavíratelném obalu na šaty. Do něj nezapomeňte přidat například sušenou levanduli, nebo jiný přírodní odpuzovač škůdců.
Čistírnu si pro jistotu ověřte
Za flaušový kabát obvykle utratíte i několik několik tisíc korun. Proto je na místě zvážit, zda jej přeci jen nenecháte vyčistit odborníky v čistírně. U nich budete mít vždy jistotu, že kabát nezničí. Tedy, pokud si vyberete ověřenou čistírnu, kde s oblečením zacházejí velmi opatrně.