Jak vyprat kabát

Připravujeme se na zimu a přemýšlíte, jak vyprat kabát? Ne vždy je nutné chodit s tímto kouskem oblečení do čistírny. U mnoha druhů materiálů si poradíte i sami doma. Ukážeme vám, kdy se do podobně odvážného podniku pustit a kdy naopak upřednostnit služby profesionálů.

Teplota klesne pod bod mrazu a vy se opět poohlížíte po svém oblíbeném kabátu. Čekal na vás ve skříni dlouhé měsíce, a to se na jeho stavu nepodepsalo právě dobře. A jak mu vrátit ztracený lesk?

Jak vyprat kabát z vlny

Nejvíce nejasností se točí právě okolo kabátu vlněného. Vlna má pověst poměrně choulostivého materiálu, ale naštěstí to s ní není tak hrozné, jak se všude povídá.

Praní vlněného kabátu v pračce – ano nebo ne?

Samozřejmě byste se vždy měli řídit doporučeními výrobce, která bývají uvedena na štítku. Jen suché čištění a žádné praní doma. Bohužel leckdy se vám kabát z čistírny vrátí v ještě horším stavu, než v jakém jste ho tam odnesli. A co s tím?

Především si pamatujte, že čím méně se vlněné oblečení namáčí, tím lépe – častý kontakt s vodou nemá dobrý vliv na jeho stav. Barvy blednou, vlákna se vytahují a dojít může i k obávanému plstnatění. Z tohoto úhlu pohledu může být praní vlny v pračce dokonce šetrnější než ruční způsob.

Pokud váš vlněný kabát není příliš špinavý a potřebuje pouze osvěžení vzhledu, bez obav ho do pračky strčte. Zvolte program praní vlny a vhodný prací prostředek – opravdu doporučujeme ty speciální z drogerie, které vlákna vlny ochrání. Že vaše pračka tuto funkci nemá ? Nevadí. Nastavte teplotu na 30 ° C a vypněte funkci odstřeďování – a voila, můžete prát.

Ruční praní vlněného kabátu by se pak nemělo odehrávat ve vodě teplejší než 40 ° C. Během praní kabát nedřete, ale jen jemně promněte na všech zašpiněných místech. I tady vsaďte na speciální prostředek, který ochrání materiál před plstěním. Ovšem v nejvyšší nouzi lze použít i dětský šampon. Oplachujte ve vodě stejné teploty, nikoliv studenou! Příliš vysoké teplotní rozdíly mohou tento citlivý materiál srazit! A pamatujte si, nikdy vlnu neždímejte. Jen ji lehce vymačkejte a nechte uschnout na rovné ploše ve vodorovné poloze.

Zimní kabát lze vyčistit i horkou párou

Svůj zimní kabát můžete mírné špíny zbavit i generátorem páry. Je to bezpečnější postup než praní a sušení, ale s velkou špínou si neporadí. A pokud náhodou tuhle vychytávku doma nemáte, můžete vyzkoušet parní žehličku. Mnohdy funguje stejně dobře!

Jak na odstraňování žmolků? S pomocí holicího strojku

A co si počít s nevzhlednými žmolky, které se na vlně často utvoří? Tohoto neestetického chmýří se můžete zbavit pomocí obyčejného holicího strojku. Odstraní je zcela bezpečně a přitom materiál nijak nepoškodí. Vyzkoušejte a už nebudete žmolky nikdy odstraňovat jinak!

Zanechte odpověď