Udělejte si pořádek ve skříni a věnujte svému oblečení tu správnou péči. Poradíme, jak vyprat kožené kalhoty, aby byly dokonale čisté a přitom se zaručeně nepoškodily. Není to tak složité, jak se může na první pohled zdát.
Kožené oblečení je všeobecně opravdu velmi náročné na péči a nesprávné praní ho může nenávratně poškodit. Abyste předešli problémům, měli byste se na prováděný postup řádně připravit.
Jak prát kožené oblečení
Je docela jedno, zda máte doma kožené kalhoty nebo třeba sukni. Když jste se je rozhodli vyprat, musíte si nejprve prostudovat štítek. Výrobce vždy uvádí, jak o materiál pečovat a rozhodně se nevyplácí jeho pokyny ignorovat. Na štítku by měly být následující údaje:
- typ péče,
- druh vhodného pracího prostředku,
- informace o odstřeďování,
- ideální teplotní režim
- a samozřejmě také preferovaný typ sušení.
Opravdu se vyplatí studovat štítky pečlivě. Pokud se totiž budete řídit těmito doporučeními, pak běžné vyprání ani odstranění skvrn vaše kožené oblečení nijak nepoškodí.
Je nutné kůži prát?
Pokud to není opravdu nutné, tak se praní koženého oblečení vyhněte. K jednoduchému osvěžení tohoto jemného materiálu, které vás zároveň zbaví i běžné špíny, bohatě postačí otřít vaši koženou bundu, kalhoty nebo třeba sukni měkkou houbičkou a čistou vodou. Jakékoliv jiné znečištění se pak rozhodně vyplatí zkusit vyčistit ručně. Odstranění jedné skvrny totiž poškodí kůži na oblečení méně než úplné praní.
Jak prát kožené oblečení v pračce
Když najdete na štítku od svého koženého oblečení pokyny, že ho lze prát v pračce, musíte to udělat podle dostupných pokynů. Nic nevynechávejte. Pokud nejsou k dispozici žádné údaje, dodržují se obecně platná pravidla pro čištění kůže. A jaká to jsou?
- používejte jemný prací prostředek,
- perte jen jednu koženou věc (nikoli více),
- nepoužívejte odstraňovač skvrn, bělidlo ani aviváž
- a myslete na to, že teplota vody není vyšší než 30 stupňů.
Co ještě vědět
Pokud tyto pokyny nedodržíte, může se kožené oblečení poškodit. Zvolte také možnost žádného ždímání nebo minimální počet otáček (ne více než 300). A nezapomeňte ani na to, že pro oděvy vyrobené z umělé kůže platí naprosto stejná pravidla.
Jak postupovat při praní
Nejprve namočte kalhoty na pět až deset minut do čisté vody. To je důležité, protože materiál absorbuje vlhkost a stane se poddajným, takže se z něj veškerá nečistota snáze odstraní. Poté kalhoty vložte do pračky s jemným pracím prostředkem a nastavte jemný režim praní – ten nejšetrnější, který najdete. Všeobecně platí, že obvykle je to „vlna“ nebo „hedvábí“. Otáčky bubnu bývají v tomto případě mírné a po dokončení programu se materiál neždímá. Vodu stačí nechat okapat třeba nad vanou nebo nad ručníkem a poté nechat kožené oblečení uschnout.