Jak vyprat koženou bundu

Přírodní kůže je velmi trvanlivý, ale zároveň jemný materiál. Vyžaduje proto řádnou péči. Poradíme vám, jak vyprat koženou bundu tak, aby neztratila na kráse a vydržela ve skvělém stavu ještě dlouhou řadu let.

Pokud si pořídíte koženou bundu, měli byste být při jejím nošení velmi obezřetní vůči několika typům znečištění. Nejvíce jí mohou ublížit parfémy nebo smetana. Stačí i jedno nevinné pokapání a skvrny se později velmi těžce odstraňují.

Jak vyprat bundu z kůže

V závislosti na typu kůže lze použít různé metody čištění. Nejbezpečnější je, pokud bundu svěříte prádelně, kde bude podrobena profesionálním metodám odstraňování skvrn. Ovšem s menším znečištěním si s těmi správnými prostředky poradíte i sami. Ale nezapomeňte, že bundy z přírodní nebo organické kůže by rozhodně nikdy neměly přijít do pračky! Tímto způsobem je můžete zničit!

Odstraňování prachu a suchých nečistot domácími metodami

Jak se ukazuje v praxi, čištění tohoto typu skvrn v domácích podmínkách není tak složité. Běžně znečištění lze odstranit měkkým bavlněným hadříkem, lehce namočeným ve vodě. Poté ji důkladně vysušte, stejně jako po silném dešti, aby se na jejím povrchu nevytvořily nevzhledné skvrny.

Jestliže se na vaší oblíbené kožené bundě přece jenom objeví zaschlé kapky vody, můžete je odstranit slabým roztokem vody a octa.

Jak odstranit mastné skvrny?

To už je trochu složitější. Ale naštěstí existuje několik osvědčených domácích metod. První tipem je rozhodně speciální mýdlo na kůži. Odstraní skvrny a osvěží barvu, ale také kůži naimpregnuje, takže nebude tvrdnout a vysychat.

Voda s amoniakem

Nemáte zrovna mýdlo na kůži po ruce? Pak mastné skvrny nejdříve potřete pastou z bramborové mouky a benzínu. Poté vše jemně otřete vatovým tamponem namočeným v alkoholu. Ošetřete přípravkem na kůži. K leštění se nejlépe hodí kus pravé vlny nebo plsti.

Citronová šťáva

Na menší skvrny postačí kousek bavlny, namočené v citronové šťávě. Opět ošetřete přípravkem na kůži.

Jak ošetřit popraskanou kůži

Stává se, že se kůže při nesprávné péči časem vysuší a objeví se na ní malé praskliny. Jako prevence poslouží voda a glycerin. Alespoň jednou do měsíce otřete kůži měkkou houbou namočenou ve směsi vody a glycerinu.

Co ještě vědět o čištění kůže

Za zmínku stojí také to, že bundy z přírodní nebo organické kůže by nikdy neměly být čištěny jakýmikoliv prostředky, obsahujícími rozpouštědla. Ta mohou trvale zabarvit materiál. Po každém čištění je pak třeba bundu impregnovat pomocí profesionálních prostředků, které zabrání absorpci vody a zabrání nečistotám v usazování.

Jak vidíte, samočištění kožené bundy není tak složité, jak by se mohlo zdát. Stačí si zapamatovat několik základních pravidel.

Zanechte odpověď