Jak vyrobit kompostér z palet

Vyrobit si z dřevěných přepravnách palet kompostér, ohrádku, kde si rostlinný odpad mění v biologicky cennou hmotu – kompost, je jeden z mnoha způsobů, jak použít palety coby stavebnicový díl. Pro výrobu kompostéru jsou palety velmi vhodné: jsou levné, z kvalitního materiálu, dále jsou pevné, ale přitom vzdušné. Máme-li navíc doma palety jako odpad, je výroba kompostéru i velice levná.

Kompostér z palet: Levný, úhledný a snadno zhotovitelný

O tom, že přepravní palety – ploché konstrukce používané pro transport stohovatelného zboží – jsou výborným tesařských polotovarem – není pochyb.

 • Traduje se, že za dob totality byly československé palety vyrobeny  tak fortelně a z tak kvalitního dřeva, že si západní obchodníci objednávali palety zboží, ale ne pro zboží samotné, to pro ně nemělo cenu, ale právě pro kvalitní palety, na nichž bylo zboží exportováno, a které se k ceně  nezapočítávaly. Co je na tom pravdy, to vědí jen ti, kdož byli na československém exportu účastní – a těch moc nebylo.

Každopádně ani současnému Česku se nevyhnula vlna zvýšeného zájmu o použité palety – a je to vlna zájmu opravdu praktická. Nebude řeč o doslova mistrovských kouscích, kterými si zejména single žijící muži dokáží pomocí palet zvelebit mládenecký příbytek. Ale o využití palet k ryze pragmatickému účelu – ke zhotovení ohrady na zahradní biologický odpad – kompostu.

 • Kompostér z palet je levný a snadno zhotovitelný.
 • Má charakter tesařiny, ale přitom jej může udělat i člověk, který o tesařině neví zhola nic.
 • Kompostér z palet umožní kompostování tradičním způsobem, protože je zhotovený z materiálu ryze přírodního – čistého dřeva.

Kde vzít palety

 1. Komu palety zbyly po nějakém zboží, které nakupoval – třeba stavební nebo zateplovací materiál – má vystaráno, nemusí palety shánět a kompostér ho nebude stát víc, než cenu spojovacího materiálu.
 2. Jinak je třeba palety sehnat – od někoho. Při shánění palet si musíme být jisti, že jsou „legálního“ původu, abychom se nedostali to nepříjemných nebo alespoň trapných situací.
 3. Nebo můžeme palety rovnou koupit, a to v jejich výkupně. Adresy lze najít na internetu. Ceny jsou různé podle stupně opotřebenosti palet.

Práce je snadná – stačí stlouct nebo spojit vruty

Najdeme místo pro budoucí kompost a upravíme zem tak, aby byla plocha, na které bude stát ohrada pro kompost rovná. Místo by mělo být jednak někde ve stínu, aby kompost nevysychal, jednak v koutě, aby nebyl moc na očích, protože byť v ohradě z palet, žádnou parádu zahradě neudělá.

 • Připravíme nebo seženeme čtyři palety, a to dvě a dvě o stejné velikosti.
 • Dále budeme potřebovat králičí pletivo (rabicoví pletivo) v takové délce jako bude vnitřní obvod budoucího kompostéru.
 • Z palet na vhodném místě sestavíme pravoúhlou ohradu.
 • Palety stavíme na délku.
 • V rozích je zajistíme podle schopností – hřebíky, vruty, spojkami, a to po celé výšce rohu.
 • Rabicové pletivo zavěsíme na háčky a upevníme v celém vnitřku kompostéru, asi deset centimetrů od horního okraje.
 • Kompostér je připraven

Zanechte odpověď