Jak vyrobit květiny kanzashi

Japonské rukodělné techniky zažívají v poslední době doslova boom. Patří mezi ně i květiny kanzashi, na které je potřeba jen velmi málo surovin a trochu šikovné ruce. Přesto jde o velmi krásný a originální doplněk, který ozvláštní jakýkoli outfit.

Květiny kanzashi byly v Japonsku oblíbené už odnepaměti. Kousky vyrobené z hedvábí zdobily účesy maiko a gejš ve všech slavných čtvrtích, přičemž barvou odpovídaly vždy aktuálnímu období roku. Dnes se vyrábějí z mnoha různých textilních materiálů obvykle přírodního původu, které na závěr ozvláštní korálek nebo kaplík, který dodá celému výrobku punc luxusu a elegance.

Jak vyrobit květiny kanzashi

Základem postupu jak vyrobit květiny kanzashi je několik kousků bavlněné nebo jiné přírodní látky, které se složené do správného tvaru spojí za pomoci lepidla nebo nitě do pravidelného tvaru. Více květin svázaných na jehle pak může vytvořit opravdu působivou ozdobu.

Na základní květinu kanzashi budeme potřebovat:

8 čtverečků vhodné látky (zhruba 6×6 cm)

jehlu a nit

špendlíky

nůžky

lepidlo na textil (příp. Herkules nebo tavnou pistoli)

kousek plsti

velký korálek, knoflík nebo kaplík

Čtverečky přeložíme napůl tak, aby vznikl trojúhelníček. Ten posléze přeložíme ještě dvakrát a vzniklý podlouhlý trojúhelník zažehlíme, aby látka dobře držela tvar. Se všemi čtverečky uděláme totéž – mělo být nám vzniknout 8 totožných trojúhelníčků.

Po zažehlení sepneme každý trojúhelník špendlíkem. Dílky sestřihneme tak, aby byly v dolní části rovné a pokud možno stejně velké. Jen tak se nám podaří vytvořit vyváženou, rovnoměrnou a krásnou kytičku. Díly si předběžně složíme na rovném povrchu do tvaru kytičky.

Pak všechny navlékneme na dostatečně dlouhou pevnou nit. Vzdálenost vpichu od zastřiženého okraje dílku by měla být alespoň 4mm, v případě třepivější látky i více. Nyní oba konce nitě utáhneme natolik pevně, aby k sobě všechny trojúhelníčky dokonale přilehly. Tím se zároveň rozmístí do požadovaného tvaru. Celou kompozici zajistíme alespoň dvěma uzlíky.

Nyní do středu kytičky vlepíme kousek plsti nebo jiné látky, na kterou připevníme ještě knoflík, korálek nebo jinou ozdobu a necháme dobře zaschnout. Hotovou kytičku kanzashi můžeme připevnit na sponku nebo brožový můstek a dozdobit s ní prakticky jakýkoli outfit.

TIP: Vyzkoušejte si skutečně autentickou výrobu kytiček kanzashi a připravte si skutečné rýžové lepidlo. Je to jednoduché. Obyčejnou loupanou rýži stačí pořádně rozvařit a nechat vychladnout. Poté celou směs přeceďte přes jemnou síťku nebo punčochu a je hotovo. Rýžové lepidlo skladujeme v ledničce a používáme podle potřeby. Lepí skvěle látku i papír a nezanechává skvrny. Pracuje se s ním rychle a vy se navíc nemusíte bát zničeného oblečení. Lepidlem můžete spojovat i jednotlivé lístky a zcela tak vynechat mezikrok s jehlou.

Zanechte odpověď