Jak vyrobit loutku

Hledáte nápad na zajímavou aktivitu, kterou byste mohli provozovat s dětmi? Zkuste si třeba zahrát divadlo. Ukážeme vám, jak vyrobit loutku za jedno odpoledne. Stačí jen pár kusů barevné látky a nějaké dekorace podle druhu zamýšlené role.

Ne přes jedno, ale rovnou přes čtyři tisíciletí lze panenky v lidské historii vysledovat. Bývaly součástí posvátných rituálů: nasávaly do sebe magické energie nebo sloužily jako amulet. Teprve později se panenka stala dětskou hračkou ( v těch obdobích byla jejich výroba dokonce samostatným řemeslem). Panenky – loutky jsou nejmladší, ovšem o to efektnější.

Jak vyrobit loutku

Výroba loutky

Charakterizuje je velká hlava s oválným tvarem, podobným dýni. Měkké tělo a samostatně se pohybující ruce a nohy jsou vhodné i pro ty nejmenší loutkáře. Stačí vybrat vhodné látky a dobrý střih. Těch je na internetu dost a dost, stačí si vybrat některý podle výše uvedených charakteristik. Překreslete ho, vytiskněte a můžete začít pracovat.

Největší potíž bývá s látkou béžovou, co nejvíce se blížící odstínu pokožky. Vzdejte marné hledání a místo toho si vezměte k ruce bílou a dva pytlíčky černého čaje. Ty vylouhujte ve dvou litrech vody a následně v této tekutině látku na 20-30 minut povařte. Vymáchejte v octové vodě (tím ustálíte barvy), vyžehlete a použijte.

Materiály pro výrobu látkových loutek:

  • předloha
  • látka (bavlna),
  • vycpávka (bavlna, vata apod.)
  • plst,
  • nit (vlna)
  • jehla
  • nůžky
  • dekorativní prvky (korálky, knoflíky, stuhy)
  • dřevěné tyčky
  • provázek

Vytiskněte šablonu, rozložte ji na látku a překreslete všechny díly. Nestříhejte až ke kraji, ponechte si u okrajů 4 milimetry jako rezervu na sešívání jednotlivých dílů k sobě. Sešijte všechny části po rubové straně, ale nezapomeňte na otvor pro výplň. Obraťte na líc vyplňte např. vatou.

Spojte všechny části loutky volnými stehy. Vytvořte vlněné prameny a vymodelujte účes. Vlasy můžete rovněž vystřihnout z plsti a k hlavě přilepit, záleží jen na vás. V závěrečné fázi našijte za pomoci korálků oči, vyšijte obličej a vytvořte oblečení. Povoleno je vše od běžné sukně a kalhot až třeba po plaveckou čepici.

Také si rozmyslete, jaké divadelní propriety bude vaše loutka mít. Několik svázaných špejlí nahradí pastýřskou hůl, reklamní prospekty zase knihu. Pokud si chcete s loutkou opravdu pohrát, přišijte jí na ruce knoflíky a potřebné divadelní rekvizity opatřete poutkem. Můžete si tak vybrat, za jakou roli budete hrát. Nakonec překřižte dvě dřevěné tyčky a svažte do kříže. Na každý konec připevněte provázek a jeho druhý konec přišijte k jedné z končetin.

Délku provázků přizpůsobte loutce, případně výšce divadla, ve kterém se bude představení odehrávat. Jednoduché látkové loutky se naučíte ovládat za chvilku a připravíte svým dětem i sobě opravdu jedinečný zážitek.

Zanechte odpověď