Jak vyrobit náplň do bublifuku

Víc než sto let vyfukují děti pro zábavu mýdlové bubliny. A stejně dlouhou dobu musí rodiče řešit otázku, jak doplňovat bublinové „médium“, roztok, z kterého se dají vyfouknout ty největší a nejduhovější bubliny. V současné době to není žádný problém – náplně do bublifuků se dají běžně koupit. Kdo nechce nebo nemá možnost kupovat, může náplň do bublifuků vyrobit doma. Mezi lidmi koluje poměrně dost návodů, na jejich přípravu.

Mýdlové bubliny byly opravdu z mýdla

Asi stěží si dnes někdo představuje dobu, kdy se vyráběla mýdla takové kvality, že by se z jejich roztoku daly vyfukovat mýdlové bubliny. V současnosti máme jiné požadavky na mýdla, než aby jen pěnila. A přesto bylo mýdlo rozpuštěné ve vodě prvním prostředkem, který dětem k vytváření bublin sloužil.

Uvádí se, že za vším už tehdy stála produktová reklama na mýdlo anglické firmy A&F Pears, na jejichž reklamních obrázcích byla využita reprodukce obrazu chlapce vyfukujicího mýdlové bubliny. Foukání mýdlových bublin se jako hlavní téma objevilo i na obraze dvou dětí na obraze Ferdinanda du Puigaudeau.

V dřevních dobách se ovšem bubliny nevyfukovaly přes očko, ale přes slaměné brčko, slámku. A to vyžadovalo jistou dovednost (dětmi ovšem snadno osvojitelnou).

„Podpultový“ bublifuk

O mýdlových bublinách se také píše, že už počátkem 20. století se soupravy na vyfukování bublinbublifuky – v Americe prodávaly na lidových veselících a nabízeli je podomní obchodníci.

Děti v Československu se prvních už skutečných bublifuků dočkaly na přelomu 60. a 70. let. A také jim je rodiče kupovali nejdřív na poutích, veletrzích spotřebního zboží (Brno, Liberec), na motoristických akcích a podobně, protože se dlouho jednalo o zboží nedostatkové, jinak zvané „podpultové“.

V tom čase už se ale vyráběly a běžně prodávaly tekuté saponáty (Jar, Sapon), takže si děti samy připravovaly své vlastní bublifuky. Stačilo z drátku smotat očko, mamince „uzmout“ trochu Jaru, zředit vodou – a už se foukalo. Že bubliny nebyly té kvality, jako z originální náplně komerčního bublifuku, to bylo dětem celkem jedno. Jako i to, že většina amatérského roztoku stekla do rukávů. Děti se z venkovních her pravidelně vracely „zmáchané“ a všelijak ušmudlané, ale to bylo chápáno jak daň za to, že jsou venku, hrají si, nezlobí a rodiče mají klid.

Když se do věci „vloží“ maminky…

V současné době už je situace jiné. Drátěná očka už „nefrčí“ a iniciativu s plněním původních tubiček na roztok převzali rodiče, většinou matky. A dospělí mají sofistikovanější metody, než doplnit bublifuk jarovou vodou.

Bublifuku se dostalo té cti, že má dokonce i své samostatné heslo v otevřené encyklopedii Wikipedii, a tam jsou i popsány návody na domácí výrobu náplně do bublifuků. Krom toho mezi veřejností kolují různé další návody. Je sice pravdou, že komponenty na výrobu náplně mnohdy přijdou dráž, než v obchodě koupená láhev náplně, ale zase možno vyrobit za vynaložené náklady roztoku větší množství, což se při víc dětech a třeba před letními prázdninami může vyplatit.

Jak vyrobit náplň do bublifuku

  1. 7-10 dílů vody, 1 díl detergentu, 1-2 lžíce glycerinu
  2. 2,5 -3 díly vody, 1 díl detergentu, 1-2 lžíce glycerínu
  3. 2 balení neochucené želatiny, 4 sklenky čerstvě prevařené vody, 3-5 lžíc glycerinu, 3 lžíce detergentu
    Rozpustit želatinu v horké vodě, přidat glycerín a detergent. Tato směs po vychladnutí získá gelovou konzistenci, takže se před použitím musí ohřát.
  4. Klasické bubliny. Náplň lze vyrobit z vody, jaru a cukru. Poměr jednotlivých ingrediencí: 1 díl vody, 2/3 jaru a 1/3 cukru. Přimíchat se může i stolní olej – stačí pár lžiček. Jar je to nejlepší, co lze na výrobu použít.
  5. Místo jaru je možno použít tekutá mýdla nebo koupelové pěny či glycerin. Dobře poslouží také dětský šampon nebo prací prostředek. Smíchejte tekutý prací prostředek nebo dětský šampon, cca 150 ml na 1,5 litru vody a zhruba 200 ml glycerínu. Lze přidat šampon nebo glycerín, pokud bublifuk málo pění.
  6. Velké bubliny. Použijte 1 díl glycerinu, 1 díl tekutého mýdla a větší množství vody. Glycerin lze koupit v lékárně jako 85 % glycerol.
  7. 5 dílů ovocného sirupu, 6 dílů kosmetického glycerinu, 7 dílů jaru. To je základní roztok, pak se ředí vodou.

Ilustrační foto: pixabay.com

Zanechte odpověď