Jak vyrobit pítko pro ptáky

V horkém počasí ocení zvláště nejmenší opeřenci možnost chladivého osvěžení. Dopřejte jim ho i na vaší zahradě. Poradíme vám, jak vyrobit pítko pro ptáky jen z několika starých květináčů a rozbitých talířů.

Pítko pro ptáky lemované barevnými mozaikami se jistě stane půvabnou zahradní dekorací. A milovníci přírody ocení také jeho ekologický aspekt – v letním žáru ptáci žízní a dobrovolně využívají jakýkoli dostupný zdroj vody.

Jak vyrobit pítko pro ptáky

Pro začátek najděte doma starou keramiku se zajímavým vzorem – a rozbijte ji. Měla by mít podobnou tloušťku, aby se vám posléze dobře lepila. Pak ještě zbývá najít dvě keramické mísy a květináč a také flexibilní mrazuvzdorné lepidlo na dlaždice a spárovací maltu (určenou nejlépe pro široké spáry).

K lepení můžeme použít bezbarvé víceúčelové polymerní lepidlo. Je velmi efektivní – 0,2 l stačí na 1 m2 prostoru. Spárovací hmoty jsou pak k dispozici v různých barvách. Vybírejte ty nejflexibilnější, určené pro spoje do šířky 20 mm. Požadované množství závisí na šířce spár, jejich hloubce a velikosti mozaikových prvků. Ovšem orientačně můžeme říct, že budete potřebovat asi 2 kg / m2.

Výroba krok za krokem

Základem pítka bude menší miska (asi 15 cm vysoká a 40 cm široká nebo cokoliv, co se těmto rozměrům blíží). Na ploché dno nádoby misky silnou vrstvu lepidla a přilepte vybraný květináč. A to samé proveďte i s horní velkou miskou, která bude sloužit jako nádoba na vodu. Počkejte minimálně osm hodin, než lepidlo pevně ztuhne.

Nyní naneste lepidlo na malou každý jednotlivý keramický střep a přilepte prvky. Na úpravu přiložených kusů máte asi 10-15 minut, později se už lepidlo poměrně pevně přichytí. Postupně polepte celé pítko. Počkejte 24 hodin, dokud mozaika nezaschne.

Náš tip: Pokud si nejste jistí, zda máte dostatek keramických střepů nebo neumíte vymýšlet vzory za pochodu, jednoduše si celé dílo nejdříve předkreslete. Vezměte obyčejnou tužku, střepy přikládejte na květináče a obkreslujte. Doporučujeme obojí číslovat (střepy samozřejmě zezadu). Tak se ujistíte, že máte dost materiálu a nebudete muset odbíhat od rozdělané práce. A kde hledat inspiraci? Podobnou techniku používal při svých návrzích i Antonio Gaudí, takže směle na internet a obdivovat!

Nakonec pomocí gumové špachtle důkladně vyplňte spáry spárovací maltou a vyrovnejte povrch. Fleky a zbytky hmoty na dlaždicích očistěte mokrou houbou. Po 24 hodinách celé pítko pečlivě otřete a vyleštěte suchým hadříkem a můžete ho použít!

Aby bylo pro malé ptáčky opravdu bezpečné, nezapomeňte do jeho středu umístit větší kámen, aby se měli kde posadit a neutopili se. Nezapomeňte vodu také pravidelně vyměňovat, zvláště padají-li do ní listy a jiné organické zbytky ze zahrady.

Zanechte odpověď