Myslíte už na jaro a rádi byste na zahradu přilákali roztomilé malé opeřence? Pak je dnešní článek přesně pro vás. Poradíme vám, jak vyrobit ptačí budku rychle a jednoduše. A nezapomeneme ani na to, kam ji pověsit a jak se k ní chovat.
Než se pustíte do konstrukce budky, připravte si všechny potřebné materiály a nástroje. Podívejte se na internet a najděte inspiraci pro svůj ptačí domek. Zvažte rovněž, kteří ptáci obývají vaše okolí a jaké druhy byste chtěli pozvat na svou zahradu. Od toho by se měla odvíjet velikost buky a průměr vstupního otvoru.
Měli byste vědět: Budky pro ptáky velikosti vrabce by měly mít vchod o průměru asi 3,3 cm. Ovšem větší ptáci, jako je špaček nebo dudek, potřebují otvor o průměru 5,5 až 8,5 cm. A na co ještě myslet? Na výšku hnízdního prostoru, tzn. na vzdálenost mezi dnem budky a vletovým otvorem. Malí ptáci potřebují asi 20 cm, u větších ptáků počítejte s asi 25 cm.
Stavba budky by měla začít výběrem a přípravou vhodného materiálu. Nejlepší je pro tento účel přírodní borovice nebo smrkové dřevo. Jednotlivé desky by měly být mít šířku asi 2 cm. Pamatujte na to, že ptačí budky vyrobené z překližky nebo dřevotřísky budou bobtnat díky dešťům a nevydrží dlouho (výjimku tvoří vodotěsná překližka). Vnější část může být vyhlazena pro lepší vizuální efekt, nicméně, stojí za to nechat dřevo v surovém stavu.
Konstrukci tvořte za pomoci hřebíků nikoli lepidla. Dejte však pozor na ostré vyčnívající hroty, o něž by se mohli ptáci poranit. Z vnějšku pak budku natřete základním impregnačním prostředkem, který ho ochrání před houbami a plísněmi. Vnitřek nenatírejte.
Před instalací na místo necháme budky prázdné – není nutné je pěchovat trávou nebo listy. Ptáci si tak mohou dovnitř nanosit suroviny zcela podle svého vkusu.
Tipy pro umístění a další
Jednoduchá ptačí budka může být nejen vítaným útočištěm pro okřídlené nájemníky vaší zahrady, ale také efektní a originální zahradní výzdobou. Pokud využijete zajímavé nátěry, upoutají pozornost vašich návštěvníků opravdu kdykoli v roce. Dobře vybrané barvy navíc chrání dřevo před povětrnostními vlivy – problémem bývá zejména déšť nebo UV záření.
Poslední fáze je zavěšení budek na stromy. Je třeba pamatovat na několik věcí. Budky by především měly být zavěšeny dostatečně vysoko. Je to kvůli kočkám a dalším nebezpečným zvířatům – nejlépe ve výšce asi 3-4 m. Připevněte je ke kmeni, ne k větvím, jinak by se mohly zřítit. Vchod nikdy nesmí směřovat na západ nebo jihozápad, odkud nejčastěji fouká silný vítr. A vyhnete se rovněž na první pohled atraktivnímu umístnění budek v blízkosti domu (dodržujte vzdálenost 10 metrů). Získáte tak větší šanci na rychlejší osídlení novými ptačími hosty.