Jak vyrovnat betonovou podlahu

Křivá podlaha dokáže každého vlastníka domu či bytu pořádně potrápit. Přináší s sebou problémy s ustavením nábytku i nekomfortní pokládání dlažby či plovoucí podlahy. Poradíme vám, jak vyrovnat betonovou podlahu snadno a rychle bez zbytečné námahy.

Ještě než začnete s rekonstrukcí podlahy

Vyrovnání křivé podlahy vždy znamená, že ji budeme muset navrstvit – to mějte vždy na paměti, než se do čehokoliv pustíte. Každá nová vrstva, kterou použijme pro odstranění původních nerovností na betonové podlaze, nám finální výsledek o něco málo zvedne. Potíže nám tak může dělat třeba přechod z místnosti do místnosti nebo dveře, ze kterých bude třeba kousek uříznout. Pokud se chystáte vyrovnávat podlahu, nezapomeňte s tím počítat.

Jak vyrovnat betonovou podlahu – měřit, měřit a ještě jednou měřit

Ještě předtím, než se definitivně rozhodnete pro finální úpravu podlahy, vezměte si k ruce velký metr a změřte rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem v místnosti. Tak získáte dobrou představu o tom, o kolik bude nová podlaha potřeba zdvihnout.

Jak vyrovnat betonovou podlahu

Zapomeňte na broušení, je třeba nivelovat

Pokud si myslíte, že nejvyšší nerovnosti podlahy stačí jednoduše zbrousit a pak se vesele pustit třeba do pokládky linolea, vyvedeme vás z omylu. Jestliže chcete rekonstrukci podlahy vzít opravdu z gruntu a mít jistotu, že vám nějaký ten pátek vydrží, budete muset uvést do praxe trochu náročnější postup. Nejde naštěstí o nic složitého. Stačí si koupit vhodnou nivelační hmotu, která se jednoduše vylije na betonovou podlahu a nechá se zatuhnout. Sama se vyrovná a utvoří hladký vodorovný povrch.

Aplikace této hmoty má však svá pravidla. Především je třeba připravit podklad tzn. samotnou betonovou podlahu. Ta musí být suchá, soudržná a zbavená nečistot a prachu. Pokud se beton někde drolí, je třeba takové místo obrousit a zbytky například vysát. Zbytky lepidel, tmelů a barev je také třeba vyfrézovat dočista, aby se nivelační hmota s betonovou podlahou dokonale spojila. Na závěr nic nezkazíte ani kvalitním penetračním nátěrem. Když ten zaschne, můžete přistoupit k aplikaci samotné nivelační hmoty.

Všeobecně platí, že nivelační hmota si své viskózní vlastnosti zachovává přibližně po dobu 20 minut. Během této doby ji můžete roztírat libovolně. Poté začíná tuhnout a případně nerovnosti nebo spojovací plochy už jen stěží vyrovnáte. Nikdy proto vlastními silami nezarovnávejte najednou více než 100m2. V domácích podmínkách však bývá tato hodnota dostatečná.

Pamatujte si: každá samonivelační hmota má svou maximální tloušťku, do jaké se může použít, poté už nebude záruka její pevnosti a odolností. Tuhnutí hmoty záleží na mnoha faktorech od teploty až po okolní vlhkost. Může to být přes noc, ale také za několik dní. Pokud je pro vás rychlost pokládky podlahy klíčová, sáhněte raději po rychletuhnoucích samonivelačních hmotách.

Zanechte odpověď