Jak zalévat orchideje

Lámete si hlavu nad tím, jak zalévat orchideje, aby skutečně dostaly to, co nejvíce potřebují? Sestavili jsme pro vás podrobný návod, díky kterému si s tou mnohdy ošidnou zahrádkářskou hádankou poradíte vždycky na jedničku.

Orchideje (čeleď vstavačovité alias Orchidaceae) jsou velkou skupinou rostlin, z nichž asi jedna třetina přežívá jako pozemské druhy a zbytek jsou epifyty, žijící na větvích stromů nebo v puklinách na skalách. Intenzivní barvy, mnohdy lákavá vůně a neobvyklé tvary okvětních lístků dělají z orchidejí oblíbené okrasné rostliny bytů a zahrad.

Jak zalévat orchideje

Obvykle pěstované hybridy zpravidla nejsou na péči příliš náročné, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. V pěstování a péči o orchideje, je (kromě výběru správného substrátu, teploty a umístění) velmi důležitým prvkem také způsob zalévání. Ten by měl orchidejím co nejvíce simulovat přírodní podmínky, jež jsou pro jejich domovinu typické. Což jsou v případě exotických krásek tropické deště, střídající se s obdobími sucha.

Jak zalévat orchideje

Ale nestačí jen dodržovat správný postup, stejně důležitá je i kvalita používané vody a další maličkosti, které mají na vitalitu vašich orchidejí nezanedbatelný vliv.

Jaká má být ideální kvalita vody pro zalévání orchidejí?

Voda, používaná pro pěstování orchidejí, by měla být měkká, s nízkou slaností a nízkým obsahem kyselých uhličitanů. Měkká dešťová voda je ideál, ale vystačíte si i s měkkou vodou z kohoutku, kterou jste předtím nechali odstát kvůli obsahu chloru. Voda pro zálivku musí mít pokojovou teplotu, stačí ji nalít do vhodné nádobu nejméně 24 hodin před použitím a nechat odstát.

V období po přesazení, kdy kořenový systém ještě není zcela regenerován, je nutné k zálivce přistupovat obzvláště pečlivě. Jestliže není k dispozici voda s dobrými parametry, použijte dešťovou vodu z oblastí s vysokou čistotou vzduchu nebo nainstalujte jednoduchý systém reverzní osmózy.

Správný způsob zálivky

Zalévání orchidejí je vhodné provádět v dopoledních hodinách. Jde o prevenci popálení listů a kořenů prudkými paprsky odpoledního slunce. A vyhnete se tak i riziku přemokření rostlin na noc, kdy je teplota nižší. To jim totiž také rozhodně nesvědčí. Pokud se vám zálivka nepovede realizovat do 10 dopoledne, raději ji nechte na jindy.

Frekvence zálivky závisí na požadavcích daného druhu orchidejí. Jak v případě epifytických orchidejí (Phalaenopsis, Cymbidium, Laelia, Cattleya, Dendrobium), tak i těch zemních (např. Paphiopedilum), je dobré umístit celý květináč na 20 minut do nádoby s vodou tak, aby byl do poloviny ponořen. Přebytečnou vodu necháme hodinu odkapat, a poté vrátíme rostliny zpět na místo. Orientujeme se barvou vzdušných kořenů – dokud jsou zelené, není zálivka potřeba.

Zanechte odpověď