Jak zarámovat puzzle

Obrázky rozložené do množství dílků patří k oblíbeným dárkům na Vánoce, ale i k populárním osobním kratochvílím. Nic totiž nevytříbí mysl a postřeh právě tak jako puzzle. A jak zarámovat puzzle, aby vaše několikadenní snažení nevyšlo nazmar? Tak s tím vám rádi poradíme v následujícím článku.

Ne, nemusíte se bát. Je to rozhodně jednodušší než složit vybraný obrázek bezchybně až do posledního kousku. Je samozřejmé, že puzzle skládáme na pevném pokladě a totéž by mělo být samozřejmostí i při rámování. Nicméně pokud patříte mezi ty šťastné a využíváte podložku na puzzle, přeneste nyní hotové dílo jinam, jinak si ji můžete díky lepidlu nenávratně zničit.

Jak zarámovat puzzle

Jak zarámovat puzzle ve třech snadných krocích

Ale teď už se pojďme po dívat na samotné rámování.

Výběr správného lepidla je důležitý

Poohlédněte se po speciálním lepidlu na puzzle. Najdete ho v každém dobře zásobeném papírnictví. Je průsvitné a opravdu hodně tekuté – žádný mazlavý sirup. Z tohoto důvodu se oblíbený Herkules příliš nehodí. Může dělat mapy, které se vám po zaschnutí odvděčí nepříjemnými odrazy světa na inkriminovaných plochách.

Lepidlo natřete na puzzle v dostatečném množství tak, aby zateklo i do štěrbin mezi dílky. Pomáhejte si štětcem nebo speciální stěrkou. Až budete s výsledkem spokojeni, nechte puzzle zaschnout, a to alespoň přes noc. Jinak se může zkroutit.

Náš tip: Místo lepidla je možné použít kvalitní kobercovou pásku aplikovanou v podélných pruzích, které se částečně překrývají. Dbejte na její důkladné přitlačení – pomozte si stěrkou nebo třeba plastovým nožem. S takovým puzzle je možné manipulovat okamžitě.

Sázka na jistotu? Tvrdý podklad!

Zpevněné puzzle přeneste na dostatečně pevný podklad. Může jít o kartón ale také o tenkou překližkovou desku – záleží, jak rozměrné puzzle chcete rámovat. Ty větší si už s kartónem obyčejně nevystačí. Puzzle otočte a na druhou stranu naneste dostatečně velkou vrstvu lepidla na papír – opět doporučujeme v tekuté formě. Nakonec přiložte podkladový materiál. Doporučujeme si ho už předem seříznout na požadovanou velikost, dodatečné ořezávání po nalepení nikdy nevypadá tak dobře jako původní čistá práce. Dejte si pozor, aby složené puzzle nikdy nepřečnívalo nebo naopak.

Se sklem anebo raději bez něj?

To záleží čitě na vám, ale je pravdou, že puzzle zvnějšku pokryté sklem vypadaná mnohem efektněji a luxusněji. Ale můžete samozřejmě volit i rámeček beze skla. Obojí seženete na internetu v obchodech s puzzle, kde vám rádi poradí s přesnými rozměry i barvou rámu vhodnou k charakteru obrázku. Ale zajít můžete také do sklářství, kde se o všechno postarají profíci, ovšem za trochu větší peníze.

Náš tip: Oblíbená skla s klipy umožní vše puzzle zarámovat okamžitě a bez lepení. Můžete ho tak kdykoliv rozebrat a nahradit novým.

Zanechte odpověď