Škvarky jsou výborným vedlejším produktem zabijačky a obvykle jich je opravdu hodně. Při větším množství škvarků je pak logické, když vás napadne, že si je zavaříte. Jak na to?
Co jsou škvarky?
Škvarky jsou zbytkem tkáně, která vám v kastrůlku zbude po tom, co vyškvaříte tuk ze zabitého zvířete, nejčastěji pak z prasete. Dělají se však i škvarky z kachní kůže. Původně pouze vedlejší produkt zabijačky se už před lety proměnil ve vyhledávanou lahůdku, která chutná nejlépe s čerstvým chlebem nebo s bramborovými plackami.
Jak na zavařování škvarků a proč je zavařovat?
Škvarky jsou hotovým produktem, a proto není potřeba, abyste je zavařovali dobu delší než půl hodiny. Obvykle stačí hotové škvarky nasypat do vymytých sklenic, zavíčkovat a krátce zavařit. Zavařené škvarky potom můžete uchovávat spolu s ostatními zavařeninami ve tmavém a chladném sklepě.I bez zavařování mají škvarky při správném skladování velmi dlouhou životnost.
Zavařování škvarků předchází jejich výroba
Jaký je tedy kompletní postup zavaření škvarků? Připravte si asi jedno kilo vepřového hřbetního sádla, trošku mléka a kastrůlek, ve kterém budete škvarky dělat.
– Sádlo nakrájejte na stejně velké kostky cca 1 cm. Je důležité, aby jednotlivé kousky sádla byly stejně velké, a to z toho důvodu, aby se rovnoměrně vypekly. V opačném případě by některé kostky mohly být už upečené, jiné ještě syrové.
– Kostky sádla vložte do kastrůlku a zalijte malým množství vody.
– Sádlo pomalu zahřívejte a za občasného míchání škvařte při teplotě 120 °C.
Tip: Teplota 120 °C je pro škvaření škvarek ideální. Vyšší teplota by mohla způsobit nepříjemný zápach škvarek, při nižší teplotě by mohly být škvarky naopak chuťově nevýrazné.
– Když se sádlo rozpustí, přilijte do škvarek trochu mléka, které zajistí, že se škvarky lépe vypečou. Hotové škvarky poznáte tehdy, když plavou na hladině a sádlo už nepění. Pak škvarky stáhněte z plotny a přeceďte. Sádlo dejte do sklenic nebo kameninových nádob.
Zavařování škvarků se neliší od jiného běžného zavařování
Oddělte si škvarky, které chcete zavařit a které ihned spotřebujete. Škvarky určené pro zavaření dejte do připravených pečlivě umytých sklenic. Zavíčkujte a zavařte obvyklým způsobem při teplotě 85°C cca 25 minut. U takto zavařených škvarků si můžete být jisti, že vám vydrží opravdu dlouho. Přitom můžete škvarky zavařovat klasicky v zavařovacím hrnci nebo v myčce, tak jak jste zvyklí třeba u okurek. Pokud ani jedno nemáte, můžete škvarky zavařit v klasickém větším hrnci, na jehož spodek dáte utěrku a hrnec přikryjete pokličkou. U tohoto postupu je dobré mít v kuchyni teploměr, který vám pomůže se orientovat v teplotě vody. Minutka zase zajistí, že na zavařovací čas nezapomenete. Dobře zavařené škvarky poznáte podle toho, že se víčko sklenice jakoby „vcucne” dovnitř.
Je nutné škvarky vždy zavařovat?
Škvarky patří k produktům s delší životností, a tak se zrovna u nich nemusíte obávat, že by vám nevydržely. Menší množství škvarků (například pokud si domácí sádlo koupíte přímo od farmáře) se určitě nevyplatí zavařovat, protože se většinou sní dříve, než se stihne zkazit. Trvanlivost škvarků (i těch, které jsou uchovávané bez sádla) se uvádí až 1 rok, pokud dodržíte určité podmínky. Potom zavařování škvarků trochu ztrácí smysl a je tak spíše pojistkou pro ty, kteří chtějí mít jistotu, že budou škvarky v pořádku i po delší době.
Jak uchovávat škvarky?
Škvarky lze uchovávat samostatně bez sádla. Potom jim svědčí, když je uzavřete do vzduchotěsné sklenice, kterou uchováváte v nevytápěném chladném a temném sklepě. Uvádí se, že samostatné škvarky lze ve vzduchotěsné sklenici při teplotě 5 až 10 °C uchovávat až jeden rok.
Tip: Škvarky do vymytých sklenic dávejte ještě horké a ihned zavíčkujte. Víčko teplem „chytne” a škvarky vám ve sklenici v chladu vydrží podstatně déle.
Není ničím neobvyklý, že naše babičky škvarky společně se sádlem uchovávaly ve svých chladných komůrkách aniž by je jakkoliv zavařovali. Škvarky „zakonzervované” v sádle jim tam po zabijačce klidně bez úhony vydržely i rok. Škvarky samozřejmě můžete uchovávat i v lednici, tam se ale mohou po delším čase vybělit a mohou být více gumové.
Zamrazení škvarků
Škvarky můžete i zmrazit a v mrazáku je nechat i několik měsíců, aniž by utrpěly škody na své chuti. Protože jsou však škvarky i škvařené sádlo náchylné na přejímání okolních pachů, je důležité škvarky do mrazáku uschovat ve vzduchotěsné krabičce. To samé platí i při uchovávání škvarků v lednici.