Nákup oblečení v běžných obchodech je často doprovázen nutnými úpravami, zejména pokud nakupujete dražší kusy pro speciální příležitosti. Oblečení, které není ušité na míru, je vytvářeno pomocí standardizovaných střihů velikostí, které však velmi často nesedí konkrétní postavě. S nutností zkrátit oblečení se setkáváme zejména u kalhot, které se běžně vybírají na šířku pasu nebo beder a následně se dolaďuje délka nohavic. Druhým nejčastějším oděvem, u kterého se provádí úpravy, jsou šaty.
Jaké úpravy se na šatech provádí
Úpravy šatů mohou být různorodého charakteru především s ohledem na jejich střih a způsob nošení. Zavinovací šaty například dosahují optimálního obepnutí těla a obecně se u nich řeší převážně úpravy délky či šířky rukávů apod. U pouzdrových šatů se nejčastěji upravuje šířka na jednotlivých úrovních, u šatů se širší sukní pak obvykle pas či dekolt. Pokud nemáte dostatek zkušeností, je lepší náročnější úpravy přenechat profesionálním švadlenám, u těch jednodušších, jako je právě úprava délky, lze k úkonům přistoupit i samostatně, nejlépe však, máte-li k dispozici šicí stroj.
Jak postupovat při úpravě délky šatů
Délku šatů lze upravit několika způsoby, pokud se ovšem chystáte na úpravu svépomocí, vždy je vhodné dodržovat následující zásady:
- délka je upravována podle střihu
- vždy se snažíme zachovávat proporce, vzory, švy a lemy
- pokud to koncept povolí, neodebíráme látku
- nástroje i postup zohledňujeme dle materiálu
Zejména poslední zmíněný bod je zásadní, pokud se chystáte pracovat s jemnými, lesklými nebo průsvitnými látkami a upravovat například plesové nebo svatební šaty (u těch je vždy lépe nechat úpravu na švadleně).
Zkrácení rovných, tričkových a áčkových šatů
Rovné, tričkové či áčkové šaty jsou po délce běžně tvořeny pouze jedním dílem a pas bývá buď opomenutý nebo zvýrazňovaný doplňky (páskem). U tohoto typu šatů je nejjednodušší provést zkrácení zahnutím spodního lemu, není-li ozdobný. U jednoduchého lemu se šaty zapošívají na úrovni aktuálního lemu tak, aby nadbytečná látka zůstala z vnitřní strany. Zkrácení je ovem možné provést i ve vyšší úrovni, dovoluje-li to střih či vzor. Zkrácení šatů s ozdobným spodním lemem se provádí obdobně, vždy je důležité zachovávat celkovou integritu oděvu.
Zkrácení šatů s horním a spodním dílem
Jsou-li šaty po délce rozděleny na horní díl a sukni, je vhodné zkrácení provést právě v místě švu obou dílů, a to s ohledem na jeho konkrétní umístění, které bývá obvykle do pasu. Pokud pas (šev) šatů sedí, zkracuje se zpravidla sukně, a to buď v horní úrovni (zahnutím do švu) nebo ve spodní úrovni obdobným způsobem jako u rovných a áčkových šatů.
Zkrácení košilových či zavinovacích šatů
U košilových a zavinovacích šatů je zkracování prováděno na spodním lemu, zvláště pokud nejsou vybaveny speciálním střihem, který se po délce zužuje nebo rozšiřuje. Jejich výhodou je ovšem možnost provést zkrácení i ve vyšší úrovni zapošitím vnitřního skladu po celé šířce.
Kdy se zkracování šatů svépomocí raději vyhnout
Ačkoliv založení spodního lemu můžete provést prakticky na všech typech šatů, u některých druhů byste se do něj neměli pouštět sami, pokud se nejedná o opravdu minimální délku zkrácení. Řada materiálů navíc nevyžaduje provedení kompletního lemu a okraje bývají pouze entlované, takže založení lemu je složitější. Velký pozor je nutné dávat také u šatů z několika vrstev a samozřejmě šatů slavnostních a pro speciální příležitosti, kam patří již zmíněné šaty svatební či plesové. U náročnějších materiálů a speciálních šatů je vždy lepší přenechat práci profesionálům, kteří zajistí, že zkrácení bude provedeno šetrně a v případě nutnosti budou schopni šaty vrátit do původního stavu.