Jsou nám buď velké, nebo malé, popřípadě nás tlačí, nebo v nich naopak plandáme, co je to? Touto jednoduchou hádankou se velice jednoduše dostáváme k náplni tohoto článku. Nemusíme po vás navíc chtít odpověď, protože víme, že je Vám jasné, o co půjde. Vhodné boty jsou tím nejdůležitějším prakticky pro každou činnost, která vyžaduje chození, či minimálně ochranu nohou. Přesto se často stává, že i ty zcela nejdůmyslněji vybrané boty neodpovídají tvarem naší noze, nebo právě velikosti. Proto je tu tento článek, kde se na tuto problematiku blíže zaměříme. Konkrétně se pak podíváme na pár efektivních způsobů, jak boty zmenšit. Existuje totiž hned několik technik, kterými se toho dá snadno docílit.
Proč vlastně zmenšovat boty?
Odpověď na tuto otázku je prakticky stejně jednoduchá, jako ta k úvodní hádance v rámci prvních řádků. Správná velikost bot je totiž zcela klíčová pro pohodlí a zdraví našich nohou. Ty patří k tomu nejdůležitějšímu, co máme, a proto je potřeba o ně řádně pečovat. Tím, že se vyvarujeme špatné velikosti bot, tomu jen pomůžeme. Teď už ale ke konkrétním způsobům, jak zmenšit boty.
Jak zmenšit boty?
Zásadní je správná velikost
Prvním krokem při určování správně velikosti bot je správně změřit nohu. Není totiž nic horšího, než si zakoupit obuv pouze na základě odhadu, abychom poté zjistili, že nám prostě nesedí. Za tímto účelem je proto žádoucí použít nějakou flexibilní měřící pomůcku, přičemž ideální je třeba krejčovský metr. Obecně se pak doporučuje si nohy měřit večer, protože v tu dobu mají za sebou celý den a jejich skutečná velikost proto vyjde najevo až v pozdějších odpoledních hodinách či právě večer.
Střih boty
Stejně jako hraje důležitou roli velikost bot, neméně důležitým aspektem je také jejich design, potažmo střih, i když o střihu povětšinou mluvíme v případě oblečení, v případě boty to platí také. Pakliže máte širší nohy, je vhodnější vybrat takový střih, jenž nabízí vaší noze více prostoru v přední části boty, ale funguje to i naopak – pokud máte nohy užší, lépe vám bude sedět střih s užším profilem. Na botách může našim nohám vadit de facto cokoliv, ať už právě jejich tvar, tak třeba i výška, popřípadě jazyk, nebo celková šířka obuvi. Je důležité tyto aspekty neignorovat, i kdyby se jednalo o nejkrásnější pár, které jste kdy viděli. Nevyplácí se to. Bolavé paty, prsty, či chodidla Vám v tom mohou dát jedině za pravdu.
Vložky a polštářky
Jednou z možností, jak si pomoci při zmenšování bot, je použití vložek či polštářků. To jsou totiž skvělé nástroje, jimiž se dá noha v botě daleko lépe zafixovat. Samozřejmě v tomto směru existuje celá řada materiálů, z nichž se takové vložky vyrábějí. Paměťová pěna, gel – to jsou jen dvě z mnoha alternativ. Vložky mohou být poté umístěny na patě, ve špičce boty, ale i v oblouku – zkrátka všude, kde je potřeba. Polštářky pro podporu oblouku nohy jsou pak navrženy tak, aby dopomáhaly vyplnit prostor ve střední části boty, díky čemuž vašim nohám zajistí větší pohodlí. Jejich gelová alternativa najde zase uplatnění při tlumení nárazů a otřesů. Tím lépe ochráníte prsty či paty a eliminujete možnost vzniku puchýřů, popřípadě dalších různých odřenin. Vložky se mimochodem vyrábějí také ergonomické, které jsou přímo vyráběny za účelem, aby vašim nohou co možná nejvíce ulevily.
A dál? Šněrování
Šněrování je patrně tím nejčastějším způsobem, jak si utáhnout boty, přičemž umožňuje utažení dle tvaru vlastní nohy, ale záleží také na způsobu, kterým si tkaničky zavazujete. Existuje vícero způsobů, jak boty správně zašněrovat, přičemž stačí pouze najít ten nejvhodnější, který vám dopomůže botu vytvarovat do ideální pozice. Klasická metoda? Šneková, Paralelní, či snad křížová? To vše jsou alternativy, které můžete vyzkoušet. Záleží během toho vždy na provedení obuvi a tom, co jejich střih zkrátka umožňuje. Tkaničky možná nezní na první poslech tak zajímavě, ale vězte, že i ony mají velký vliv na správnou fixaci nohy v obuvi. I v tomto segmentu je pak obrovský výběr, přičemž v posledních letech jsou stále oblíbenějšími tkaničky na bázi magnetických spojů, které se velice snadno uchytí, ale i uvolňují. Elastické tkaničky poté nabízejí to, že se přizpůsobují tvaru nohy a stejně tak vám dopomůžou boty lépe zašněrovat. Navíc jsou velice odolné a pružné.