Jak zpracovat rybíz

Rybíz neboli meruzalka je keř, který v minulosti nechyběl na žádné – i sebemenší – zahrádce. V současné době tomu už tak není. Rybíz zhusta vystřídaly okrasné keře. Proč? Důvodů je několik. Ale kdo ještě i v současné době rybíz pěstuje, stojí častokrát před otázkou, jak jej zpracovat. Není nad to rybíz zpracovat tak, jak to dělávali naši předchůdci.

Kam se poděly rybízové keře?

Nejčastěji vysazovaným druhem rybízu je ten s červenými hrozny bobulek. Je ale zajímavé, že botanicky se za červený rybíz považují i skupiny odrůd s hrozínky bílými, růžovými nebo červeně pruhovanými. Nutričně nejhodnotnější je ovšem rybíz černý, ale ten je na zahrádkách v současné době nejvzácnější.  Hlavní důvody vymizení rybízu ze zahrádek jsou:

 1. objektivní (rybíz hubí padlí americké),
 2. a také subjektivní: je dost lidí, kterým se zkrátka „nechce“ každoročně trpělivě otrhávat rybíz z keřů a pak trávit další dlouhé hodiny jejich zpracováním.
 3. Důvody ekonomické. Valem ubylo i komerčních „rybízoven“. Mnozí velkopěstitelé je zrušili, ruší nebo o jejich zrušení uvažují: „nejsou lidi“ na sběr rybízu, výkupní cena je nízká, náklady na pěstování vysoké.

Takže se přebytek rybízu týká jen menší skupiny „vyvolených“, kteří si rybízové keře pěstují k vlastním účelům. A těch, v porovnání s počtem lidí žijících ve městech, notabene v panelových sídlištích, není nijak ohromující množství. Jak s úrodou rybízu naložit a jak rybíz zpracovat?

Jak zpracovat rybíz

 •  Čerstvý rybíz
  V době zrání rybízu je vhodné co nejvíc si jej „užít“. Nejsou to jen rybízové bublaniny. Rybíz lze například přidávat k tvarohovým náplním moučníků, protože tvaroh dobře vsákne šťávu z rozpečených plodů (plněné kynuté buchty, různé páje a koláče), z rybízu lze připravot klevely, želé, ovocné pudinky, ovocné omáčky a přelivy, mléčné koktaily a čerstvé džusy (třeba i v kombinaci s jiným sladším ovocem), ale hlavně jej co nejvíc konzumovat syrový.
 • Marmelády, džemy, rosoly
  Rybíz všech druhů je ideální surovinou při přípravu ovocných pomazánek: marmelád, džemů a rosolů. Protože všechny druhy rybízu mají vysoký obsah pektinů, není třeba ho do výrobků přidávat, marmelády dobře houstnou. Tak dobře, že se v dobách, kdy ještě nebyl pektinové přípravky „vynalezeny“  se rybíz přidával do marmelád z třešní nebo jahod, které vlastní pektin nemají.
 • Rybízový sirup (šťáva)
  Druhou velkou příležitostí je výroba domácího rybízového sirupu (lidově „šťávy“). Při zachování správného postupu a dobrém skladování vydrží zásoba rybízového sirupu (do vody) až do další sklizně.
 • Rybízové víno
  Trochu se zapomnělo na domácí rybízová vína. Na to dřív „padlo“ hodně rybízu. V domácnostech rodičů a prarodičů se možná najdou starší příručky pro domácí konzervování, anebo zahrádkářské, v nichž je výroba domácího rybízového vína spolehlivě popsána. V klasických drogériích se dají běžně koupit potřebné kvasinky a živná sůl. Výrobce zároveň drogistům dodává malý letáček s tabulkou potřebných ingrediencí pro ten který druh ovoce. Rybíz na nich stojí v čelné pozici. Letáček je zdarma.
 • Rybízové kompoty
  Menší množství červeného rybízu lze zavařit: jako kompot nebo ve vlastní šťávě. Poměrně oblíbená je úprava zavařování rybízu na způsob brusinek (jen v cukru a vlastní šťávě a s kořením), ale spotřeba tohoto produktu nebývá velká. Obvykle se ale dobře upotřebí na přípravu pikantních dezertů a jako pochutina ke zvěřině (podobně jako brusinky).
 • Zmrazení rybízu
  Zmrazení rybízu je také možný způsob zpracování, ale je třeba předem zvážit efektivitu práce. je nutno nejdřív otrhat kuličky z hroznů, což je pracné. Co pak se  zmrazeným rybízem? Má-li rodina v oblibě rybízové moučníky, pak není o čem přemýšlet. Mrazený rybíz ovšem nepatří k tomu nejatraktivnějšímu zrazenému ovoci. Po rozmrazení vytéká hodně šťávy a zůstávají především slupky a jadérka.

Ilustrační obrázek: pixabay.com

Zanechte odpověď