Plectranthus amboinicus (česky rýmovník citronový), zvaný také moud, molice nebo kubánské oregano, je aromatická rostlina, která v krátké době zaplnila parapety a květinové stolky českých domácností. Rýmovník je velmi nenáročný na pěstování, rychle a dobře se množí. Jaký užitek rýmovník poskytuje? Můžeme rýmovník nějak zpracovat?
Rýmovník: Pokojovka v „divným“ názvem
Rostlina Plectranthus amboinicus má tak trochu „smůlu“, co se jejího českého pojmenování týká. Rýmovník, to zní skoro až „dětinsky“, tak nějak neodborně, lidově. Může se sice používat další její označení „molice“. Jenže pod tím si zahrádkáři a pěstitelé představí nepříjemného škůdce pokojových rostlin. Kubánské oregano nebo řecký eukalyptus (další možné označení), tak to zní stejně málo důvěryhodně jako ten nepříliš šťastný rýmovník. Pak už zbývá jen moud. Jenže ten „rýmovník“ už natolik zdomácněl, že jej jako „moud“ zná málokdo. Tak tedy rýmovník?
Rýmovník s „hygienickou“ vůní
„Rýmovník je vysoký do jednoho metru a má oválné zoubkované listy, které působí masivně. Je známý především specifickým aromatem listů. Vůně se uvolňuje hlavně až po jejich rozdrcení nebo mnutí mezi prsty,“ dočítáme se.
Rýmovník má rozšířené použití – od repelentu až po koření v kuchyni. „Jíst se dají i celé čerstvé listy. Chuť připomíná oregano s ostrou mátovou příchutí,“ připomíná se ve Wikipedii, což případného konzumenta uklidní. Rýmovník není jedovatý nebo nepoživatelný. „Využívá se v tradiční medicíně zejména jako bylinka protizánětlivá a antibakteriální, a jak už název napovídá, také při dýchacích nebo i kožních obtížích Obsahuje taniny, polyfenoly, terpenoidy, flavonoidy a různé organické kyseliny.“
Rýmovník pro zdravotní účely
Plectranthus amboinicus je rostlina zadržující dost vody, šťávy. Přímo vymačkaná šťáva se využívá, a to bud:
- k zevním účelům,
- vnitřně nebo
- k inhalacím.
Zevně se šťávou potírají kožní neduhy, popáleniny a spáleniny, alergické změny na kůži, hmyzí štípnutí, potírají se spánky při bolestech hlavy.
Výpary šťávy se inhalují při rýmě. Vůně rýmovníku je „odpudivá“ pro hmyz.. Můžeme jej tedy umístit na parapet okna, kterým nejčastěji větráme.
- Vyrobit si lze i klasický repelent. Budeme potřebovat 1 hrnek listů rýmovníku, půl litru vody a 1 lžíci bílého vinného octa. V kastrůlku svařte vodu, přisypejte natrhané listy rýmovníku a louhujte do vychladnutí odvaru. Následně ho sceďte a přidejte ocet. Repelent nalijte do lahvičky s rozprašovačem a používejte ho před každým výletem do přírody.
Z rýmovníku lze připravit čaj pomáhající při potížích při onemocnění horních cest dýchacích– asi pět lístků byliny zalijeme 0,2 l vody. Doslaďte medem a pijte ho co nejteplejší.
Sirup možný, ale zbytečný
Poměrně populární je rada připravovat z rýmovníku sirup. Ale upřímně: k čemu to je dobré? Rýmovník nemá sezonu, jeho lístky lze trhat v kteroukoliv roční dobu. Čili není vůbec žádný problém kdykoliv si z rýmovníku uvařit čaj, vymačkat si z něj šťávu. Rýmovník protlačte přes lis na česnek. Proč je doplňovat cukrem a vařit jej?
Alkohol s rýmovníkem
Někomu chutná naložit pár lístků rýmovníku do alkoholu (vodka, rum). Protože je možno šťávu z rýmovníku požít i bez toho, že by člověk konzumoval alkohol, lze tento způsob využití rýmovníku považovat spíš za chuť dát si nezvyklý alkohol, než za snahu vyzdravět. To je věcí každého.
Rýmovník se obtížně suší
Sušit rýmovník je sice možné, ale trvá to dlouho – a vlastně to nemá moc smysl. Sušte sukulent! K čemu pak budou sušené lístky sloužit, když čaj si můžeme uvařit z čerstvého rýmovníku? Snad leda k vytvoření „exotické“ kořenící směsi na maso, ryby. Třeba v kombinaci s rozmarýnem, s šalvějí? K domácím „pokusům“ je rýmovník vhodný, ale je velmi aromatický, každému nechutná, nevoní. Přesto je možno slyšet rady: „Čerstvé i sušené listy skvěle dochutí maso, pomazánky, těstoviny i vajíčka. Rýmovník navíc pomáhá zklidnit žaludek a zamezit nadýmání. Skvělý je také do ovocného smoothie nebo místo žvýkačky na osvěžení dechu.“ Kdo chce, může vyzkoušet.