Máte doma bundu nebo kabát, které vám tak úplně nesednou? Naučte se, jak zúžit bundu tak, aby vše vypadalo jako od profesionála. Určitě tak neuděláte chybu. Pro začátek je třeba však poznamenat, že to není vůbec jednoduché.
Musíte už mít nějaké zkušenosti s šitím, aby se vám něco podobného podařilo. Bez nich to zkrátka a dobře nepůjde. A na co všechno si musíte dát pozor?
Úskalí zužování bundy
Vypadá to sice na první pohled velmi jednoduše, ale obvykle tomu tak není. Většinou bude mimo jiné potřeba trochu upravit i rukáv (záleží, především na tom, jak moc chcete bundu zužovat). Všeobecně však lze říct, že při větším zabrání si budete muset poměrně přesně pohrát i s průramkem.
Jak zúžit bundu
Bohužel nejde jen o nějaké obyčejné sešití švu. Zúžení bundy se obvykle skládá z těchto kroků:
- rozpárat podšívku
- rozpárat kabátek či bundu,
- nastehovat budoucí šev
- ušít zúžení,
- vyžehlit vše ,
- sešít podšívku a
- řádně a esteticky přišít dolní okraj
Nic z toho bohužel není pro začátečníka právě jednoduché. Pokud si tedy v tomto ohledu nevěříte, pak pro jistotu svou bundu svěřte švadleně. Jedině tak si budete moci být jistí, že bunda nebo kabátek budou dále bez potíží nositelné a opravdu krásné.
Co zvážit před úpravou
Ještě předtím, než se do ruční úpravy pustíte, byste měli především zvážit cenu kabátu a vztah k němu. Vezměte do úvahy i styl svůj i vaší bundy nebo kabátu. U starého oblečení se klidně pouštějte do nových zkušenosti, ale elegantní kabátek doporučujeme ručně spíše neničit. A nezapomeňte, že se ještě dá do hry vzít pásek.
Na co si dát pozor
Pokud se přece jenom k ruční úpravě bundy rozhodnete, pak si pamatujte, že musíte vytvářet především co nejmenší a nejpravidelnější stehy. To je opravdu důležité, protože jinak se při přílišném vypasování bude šev rozevírat, což je něco, co při nošení zúžené bundy nebo kabátu rozhodně řešit nechcete.
Pozor na puntíky
A u jakých bund se do zužování spíše nepouštět? Zejména u těch, které mají na sobě nějaké pravidelné vzory – například puntíky. Tento vzor je na trhu už poměrně dlouho, ovšem bohužel byl zpočátku spojován s morem a nečistotou, dokud mor v příštím desetiletí úplně nevymizel. Popularitu teček to naštěstí dlouhodobě neohrozilo, skutečnou slávu ale získaly teprve po roce 1926, kdy Norma Smallwood vyhrála jako první domorodá žena Miss America a při soutěži měla na sobě puntíkaté plavky. Puntíky jsou jednoduchým, ale pestrým vzorem, který vynikne kdekoliv.
Walt Disney a Marilyn
O dva roky později, v roce 1928, debutovala v kinech Myška Minnie se svou puntíkatou sukní a mašlí. Ačkoli bylo podle Disneyho nesmírně těžké animovat tečky na její sukni, přesto si tento kouzelný detail neodpustil a puntíky proslavil zase o něco víc.