Jak zúžit kalhoty

Nabídka oblečení v obchodech je opravdu nepřeberná, ne vždy nám však zvolené kusy dokonale padnou. Ukážeme vám, jak zúžit kalhoty, které jste si právě přinesli tak, aby vám opravdu dokonale sedly.

Předem je třeba říct, že se budeme zabývat pouze zúžením nohavic a nikoli pasu. To je totiž proces podstatně složitější a leckdy se vyplatí koupit si spíše nové džíny nebo jiné kalhoty. A co si tedy připravit?

Není potřeba nic složitého. Pouze šicí stroj, kalhoty, špendlíky a nůžky. Nejtěžší je asi hned ona úvodní část – rozhodnout se, jak moc chceme mít kalhoty široké. Mnohem spolehlivější než jakékoli amatérské měření je jiný postup.

Vezměte si kalhoty, které vám co do šířky nohavic skutečně dokonale sedí, a vše si naměřte podle nich. Najdete si skrytý šev (obvykle ho mívají všechny jeansy) a zúžení provádějte tady. Zajistíte si tak, že na první pohled nikdo nic nepozná a kalhoty budou vypadat, jako kdybyste je právě přinesli z obchodu.

Kalhoty obraťte naruby a látku srovnejte podle skrytého švu (nebo jednoduše na té straně, kterou chcete zúžit). Pracujte co nejpřesněji a přikládejte špendlíky raději blíž k sobě než naopak. Pokud se zmýlíte, švy vám nebudou sedět a celý výsledek nebude stát za nic.

Snažte se, aby obě nohavice byly alespoň přibližně stejně široké. Rozdíl pár milimetrů zpravidla nevadí, ovšem větší rozdíl by už byl opravdu vidět. A pokud to jen trochu jde, rozpárejte v místě zužování také část spodní obruby kalhot (tam, kde je nohavice začištěna) a šev zašijte znovu až po zúžení a odstřižení přebytečné látky.

Jakmile máte našpendleno, kalhoty si vyzkoušejte. Stačí naruby, i tak poznáte, zda vám dobře sedí či nikoli. Můžete také zkontrolovat, zda se vám na nohavici netvoří nějaké boule (značka křivého švu) a zkrátka se ujistit, že je všechno přesně tak, jak má být.

Náš tip: Nový šev by měl na ten starý navazovat co nejpozvolněji. Jinak se boule na látce vytvoří právě tady.

Nyní nový šev prošijte na stroji. Kalhoty znovu vyzkoušejte, tentokrát už ve správné pozici. A teprve tehdy, je-li všechno v pořádku, přebytečnou látku odstřihněte. Stříhejte asi jeden centimetr od nového švu, nikdy ne blíže! Látka by se snadno mohla začít třepit. Nakonec spravte i spodní obrubu nohavic a máte hotovo.

Celá procedura vám nezabere více než půl hodiny, což je jen malá cena za perfektně sedící zbrusu nový kousek do vašeho šatníku!

Tipy pro další zúžení kalhot

Pokud máte nohavice opravdu hodně široké, doporučujeme je zužovat u obou švů, jinak se látka zpravidla příliš deformuje. A pokud chcete zmenšit šířku pasu, budete ho muset nejdříve vypárat a poté upravit přebytečnou látku kalhot podle nového obvodu pasu, který jste si vytvořili přímo na tělo.

Zanechte odpověď