Aby automobil dobře fungoval, je třeba dávat pozor na některé věci. Dnes se zaměříme na to, jaká voda do chladiče by se měla používat, aby vše opravdu fungovalo přesně tak, jak má.
Chladič je velmi důležitou součástí automobilu. Měl by fungovat co nejlépe, a proto by měl používat jen tu nejkvalitnější vstupní surovinu. A totéž samozřejmě platí i pro vodu.
Vyberte si vodu do chladiče
Když se řekne voda do chladiče, vybaví si většina laiků tu docela obyčejnou. To však samozřejmě není pravda. A nemělo by jít ani o obyčejnou destilovanou vodou. Aby chladič dobře fungoval, je třeba destilovanou vodu smíchat půl napůl ještě s chladicí kapalinou. To zabrání možnému zamrznutí během zimy i dalším problémům.
Je možné použít vodu z vodovodu?
A co dělat v případě, že vám voda v chladiči akutně dojde a vy nemáte možnost nakoupit specializovanou kapalinu? Můžete alespoň tehdy použít vodu z vodovodu? Odpověď je ano – ale jen na nejnutnější dobu. Pokud by totiž voda z kohoutku zůstala v chladiči déle, mohla by ho zanést vodním kamenem. Pokud tedy vodu z vodovodu použijete, snažte se ji co nejdříve nahradit správnou kapalinou. Předtím samozřejmě musíte vodu z chladiče vypustit. Opravdu není dobrý nápad dolévat tam originální kapalinu – výsledek by nebyl takový, jaký očekáváte.
Pozor na prevenci
V zásadě tedy platí, že byste měli stav kapaliny v chladiči sledovat a doplňovat ji včas. Předejdete tak nutnosti akutního doplňování tekutiny vodou z vodovodu. V horším případě na to přijdete až ve chvíli, kdy auto začne takříkajíc vařit.
Pozorujte únik kapaliny
Ovšem při preventivním sledování hladiny tekutiny v chladiči můžete přijít i na závažnější potíže. Pokud totiž kapalina mizí příliš rychle, pak je docela dobře možné, že je v systému nějaké poškození a kapalina vám tedy uniká například hadicemi nebo nějak jinak. Je tedy třeba celé auto důkladně zkontrolovat nebo totéž nechat na odborném servisu.
Jak často měnit kapalinu v chladiči
I když ovšem kapalina nijak nápadně neubývá, neznamená to, že byste se měli chladičem přestat zabývat. Naopak – i v tomto bodě je důležitá prevence. Doporučuje se totiž vyměňovat kapalinu v chladiči každé dva roky. Je proto třeba celý sytém vypustit, a poté nahradit náplň čerstvou kapalinou.
Pokud se k tomu odhodláte doma, buďte velmi opatrní. Kapalina do chladiče je poměrně žíravá. Dbejte tedy na to, aby vám nepotřísnila kůži a pozor dejte i na materiály, kterých se dotýká. Mohli byste si totiž nepříjemně poškodit garáž nebo jiný prostor. A to byste zcela jistě nechtěli. Jak tedy vidíte, obyčejná výměna kapaliny v chladiči nemusí být tak jednoduchá, jak se může zdát. Pokud si ovšem pohlídáte některé faktory, můžete tím své auto ochránit.