Jaké lahve jsou vratné

Některé láhve můžeme vrátit, jiné se vyhazují. Vyznáte se v tom, které jsou vratné, nebo stále ještě tápete? Pojďme se na tuto problematiku podívat.

Obecně o výkupu lahví

Výkup láhví je oddělení v samoobslužných prodejnách, které zajišťuje zpětný odběr zálohovaných lahví. Řídí se zákonem, který udává, že každý maloobchodník prodávající zboží ve vratných obalech je musí vykupovat zpět, přičemž platí, že množství vykoupených obalů nesmí být vázáno na počet obalů prodaných.

Vratné zálohované láhve určené pro opakované použití mají význam pro ochranu životního prostředí. Omezuje se tím produkce odpadů a šetří se energie a mnohé další zdroje, které jsou třeba k výrobě láhví.

Kromě láhví se také vykupují přepravky. V současné době je vracení láhví automatizované. To znamená, že se o vracení lahví „stará“ místo lidí moderní technologie, která dokáže rozpoznat a roztřídit láhve na základě tvaru, případně i dalších parametrů.

Vratné láhve

A jaké láhve jsou tedy vratné? Na úvod si zmiňme, že většina láhví od vína či od jiných lihovin už dnes vratné nejsou. Vratné jsou především láhve od piva (ty se vracejí nejvíce) a některé láhve od vína s objemem 1 l. A také se vykupují některé láhve od nealkoholických nápojů (láhev na minerální vodu 0,7 l, na ovocný sirup 0,7 l, na limonádu a sodovou vodu 0,33 l, láhev na minerální vodu 0,33 l).

A co s těmi, co vratné nejsou? Ty se vyhazují. Nepatří však do smíšeného odpadu, ale do speciálního kontejneru na sklo. Ten může být zelené či bílé barvy. Pokud máte k dispozici oba kontejnery, třiďte ještě sklo podle barev. Budete tak šetřit životní prostředí.

Zanechte odpověď