Jakou televizi

Výběr televizního přijímače v současné době je poměrně náročný úkol. Navštívíme-li nějakou speciálku elektro, jde nám doslova „hlava kolem“, zejména jsou – jak bývá zvykem – všechny vystavené televizory v provozu a jeden obraz se násobí v mnoha desítkách provedení. Nejobtížnější je situace, když o televizi nevíme víc, než že přenáší pohyblivý obraz a zvuk. A vlastně ani netušíme, jakou televizi bychom chtěli nebo potřebovali. Když  jsme výběr a koupi televizoru sami,  neobejdeme se bez teoretické „rozcvičky“.

„Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše…“

Jestliže pro muže je výběr nové televize dost často příjemnou zábavou, která představuje hodiny „brouzdání“ po internetu a pro pány zajímavé návštěvy speciálek elektro, spojené s „nekonečným“ povídáním s prodavačem o technických parametrech toho a onoho přijímače, mnoho žen se výběru televize doslova děsí. Nejhůř jsou na tom ty, které žijí samy a nemají ve svém okolí někoho důvěryhodného, který by jim s výběrem pomohl, nebo ještě lépe televizor přímo objednal nebo koupil a zajistil jeho připojení a bezvadný chod. A takových žen není málo.

Co je třeba si před nákupem televize nejdřív ujasnit?

Jakou televizi koupit

Cena

 • Třebaže se říká, že „nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci“ a i když je v porovnání s minulostí cena televizí nesrovnatelně nižší (dřív stála televize skoro šestinásobek, dnes méně než polovinu statisticky průměrného měsíčního platu), je třeba stanovit si nějaký strop. Proto je třeba zjistit, v jakém cenovém rozmezí se současné televizory nabízejí.

Rozměry

 • I když se tomuto kritériu mohou muži a technicky zdatné ženy pousmát, je třeba vědět, kam bude nový televizor umístěn a jak proto musí být velký. Obzvlášť je-li prostor pro televizi vymezen nějakým místem v nábytkové sestavě, kdy je přebytečný centimetr nepřekonatelným problémem.
  Pozor, velikost televizoru není totéž jako úhlopříčka, je třeba počítat s rámem, podstavcem a okolními centimetry nutnými pro manipulaci a větrání.

Zjistit, co současné televize „umějí“

 • Někdy by, hlavně konzervativnější ženy, mohly jen máchnout rukou, že jim stačí, jen aby televize „hrála“. Dost často tak je proto, že ani nevědí, co všechno už současné přístroje umějí. Tím, že to budou vědět, odpoví si hned na klasickou otázku kladenou  v prodejných: „co od televize očekáváte.“ Televizor se totiž v současné době stává multimediálním centrem domácnosti.
  Není to pouze příjem televizního a rozhlasové vysílání, ale také připojení k internetu – se všemi možnostmi internetového připojení (přístup k archivům TV stanic, videotékám, videím na YouTube, dokonce i Skype pro video hovory zdarma do všech míst zeměkoule…)
  V moderních televizích je také možno prohlížet si vlastní filmy a fotky bez toho, že by musel být použít videorekordér a DVD – přímo z „flešky“, tabletu, „chytrého“ telefonu nebo jiného úložiště. Je velmi příjemné zhlédnout třeba fotky z dovolené společně s blízkými a netísnit se přitom u monitoru notebooku nebo ještě hůř – předávat si telefon z ruky do ruky…

Příjem signálu

 • Měli bychom vědět, jakým způsobem bude naše nová televize přijímat signál: přes satelit, společnou anténu, kabelově...

Místo nákupu a servis

 • Bude to v nějakém e-shopu, a nebo koupíme v kamenném obchodě? I tady je třeba rozvahy. Místo nákupu totiž souvisí s odvozem domů a místem případné reklamace.
  E-shop zajistí dopravu až do domu. Z kamenného obchodu si musíme televizor dopravit sami (rozvoz je jen výjimečně).
  I když se na televize koupené v e-shopu samozřejmě vztahuje zákonná záruční lhůta, musíme ji uplatnit jedině v nějaké „smluvní“ prodejně, a ta nemusí být vždy po ruce. Cestovní náklady za dovoz přístroje v záruce do servisu nám sice dodatečně budou proplaceny, ale pro lidi bez vozu to je někdy dost náročné odvoz a přívoz si zajistit. V kamenném obchodě se spíš domluvíme a poradí nám, případně někdy i vyšlou servisního technika. Je proto nutné vědět, kdo a kde televizi případně opraví.

Spotřeba energie

 • Jakkoliv se může na první pohled zdát, že je televizor jen malým odběratel elektrické energie, ono se to „nesčítá“. Není málo domácností, kde televize běží doslova od rána do večera. Proto je dobré vědět, že různé televizory mají i různou spotřebu.

Vyzbrojeni základními vědomostmi bychom pak měli navštívit specializovanou prodejnu. S pomocí odborného prodavače by se pak měl výběr zdařit. A nebo můžeme sami prohledat nabídky e-shopů, protože už víme, jakou televizi chceme.

No neměli to naši předkové jednodušší?

Co psal pražský Večerník 10. září roku 1958:
„Vývoj našich televizorů je tak rychlý, že naše první přijímače Tesla 4001 a 400Z s malou obrazovkou rychle stárnou. Ale jejich majitelé nechtějí mít doma starožitnosti. Na tyto u televizní průkopníky pamatovalo družstvo Mechanika. Od konce srpna vyměňuje malé obrazovky s úhlopříčkou 250 mm za novou, s úhlopříčkou 360 mm, jako jsou v televizorech Mánes. Obraz ani zvuk neztrácejí na kvalitě a úprava televizoru je hotova za několik dní. Do dneška obnovili mechanici v dílně na třídě Vítězného února už 22 televizorů.

O  moc těžší situaci s výběrem televizoru neměli obyvatelé naší země ani o 15 let později, když už televize vysílala barevně. Na trhu byly  – respektive spíš stále nebyly – domácí barevné televizory Tesla Color. Začaly se vyrábět v roce 1973 a při statisticky průměrném platu 2.164 korun stály 12.400 Kčs. Proto byla tedy dostupná spíše pro podniky, úřady či kulturní zařízení než pro běžného spotřebitele. Měla úhlopříčku 59 centimetrů.

V roce 1976 se výběr z jednoho rozšířil na dva typy televizorů. Ze Sovětského svazu se začaly dovážet legendární „monstra“ Rubin C714D. Delta obrazovka měla úhlopříčku 60 centimetrů a přístroj vážil 60 kilogramů! Rozměry 550 x 545 x 796 milimetrů.

U obou typů byla podle naladění barevnost buď v zelených nebo červených tónech, rozlišení velmi špatné. Přesto na ně byli lidé schopní stát před prodejnou frontu i přes noc.

Jediná výhoda: Nebylo nutno řešit otázku, jakou televizi koupit.

1 komentář

 1. U televize je ideální se podívat na její obraz přímo na prodejně, ale dejte si pozor, že tam hrají předem připravená videa, které vypadají skvěle. Také míra nasvícení je obvykle jiná než ve vašem obýváku.

Zanechte odpověď