Jaký koberec do obýváku

Třebaže se  v oblasti bytové architektury přes nás převalují různé trendy a styly, s použitím koberce – nebo alespoň „kousku koberce“ – v obývacím pokoji se počítá téměř vždycky. Koberec v obývacím pokoji má několik funkcí, z nichž ta estetická, „zútulňovací“, nemusí být prvořadá. Konec konců, kdo kdy žil ve stroze technicistním bytě, po čase na to přišel sám. Nějaký koberec to chce.“ Ale jaký koberec do obýváku? Bez ohledu na panující módu existují obecné zásady. Nemusíme se jimi řídit. Ale je vhodné je alespoň znát.

Koberec do obýváku: Záleží na tom…

Prvořadě musíme vzít v potaz rozměry místnosti. Zrekapitulujeme dosavadní i uvažované vybavení – nábytek, potahové textilie, závěsy záclony nebo žaluzie, drobné textilní doplňky, barevnost stěn a výšku stropu. Musíme si uvědomit, které z těchto věcí tam chceme uplatnit, případně si pořídit. V neposlední řadě je více povinností než pozorností respektovat i vkus svých spolubydlících. Jiný koberec se hodí pro použití „ode zdi ke zdi“, jiný, pokud jej chceme jen někde, například u krbu nebo u sedačky. V poslední době se stále více používají vytápěné podlahy. Na to je při výběru vhodného koberce třeba brát zřetel, zejména z důvodů bezpečnosti a úspornosti tepla.

  • Máme-li kvalitní podlahu – parkety, palubky, korkovou krytinu nebo dlaždičky, uvažujeme o kusovém koberci.
  • V případě, že si podlaha nezaslouží, aby byla vidět, nebo sledujeme-li tepelný efekt, volíme koberce ode zdi ke zdi.

Ale jakou kvalitu, barvu, vzor volit do obývacího pokoje?

Obývák: Nejfrekventovanější místnost bytu

Obývací pokoj je zóna všeobecně namáhaná u většiny domácností. Je i přijímacím pokojem pro hosty a slouží k různým domácím slavnostním událostem. Zde se tedy nedá šetřit a volíme dvě možnosti.

  1. Nenápadnou uni (jednobarevnou), melé nebo s nepostřehnutelným vzorem (kvalitu, určenou do namáhaných prostorů), kterou pak můžeme doplnit vhodným kusovým kobercem s výrazným vzorem a barevností.
  2. Dalším řešením je vzorovaný desén, který by měl být také v co nejlepší kvalitě a korespondovat barevně a výrazně s ostatními bytovými doplňky.

Barva: Údržba, ale i celkový dojem

Potřebujeme-li zvětšit opticky prostor v místnosti, volíme na podlahu světlé tóny. Pokud si nepotrpíme na vždy elegantní bílou a na nejsvětlejší pastelové tóny (které vyžadují velmi častou a náročnou údržbu), mají středně světlé tóny tu výhodu, že na nich není vidět každý prášek tak, jako je to u tmavých.

Musíme si uvědomit, že barevnost na nás podvědomě psychicky působí. Proto je potřebné brát barevná řešení jako celek. Z hlediska barvy jsou méně praktické koberce jednobarevné, protože jsou velmi náročné na použití materiálu a je na nich všechno vidět. Výhodnější jsou koberce barevnější, alespoň dva odstíny téže barvy. Náročný zákazník dá patrně přednost ručně vázanému, stoprocentně vlněnému koberci špičkové kvality, který včak může být v porovnání s běžným kovralem až čtyřicetkrát dražší. Převzorované, „designové“ či mnohobarevné velkoplošně řešené koberce ode zdi ke zdi mnozí uživatelé vyměňují ještě dřív, než se koberce opotřebí, protože se s nimi nedokážou sžít.

  • Souvisí to i s návratem společenského a rodinného života do sídla rodiny – do vlastního bytu. Tam očekáváme teplo domova a možnost relaxace pro všechny členy rodiny.

U koberců je prvořadá kvalita

Výběr koberce do obývacího pokoje není snadný. Kromě zavedených našich tradičních výrobků zaplavily trh v posledních letech koberce z dovozu. Jsou na první pohled srovnatelné s koberci českými, ale některé až o polovinu levnější. Hospodyňka s „napjatým“ rozpočtem jim jen těžko odolá, a s tím právě dovozci počítají. Kvalita tu hraje mnohdy až druhořadou roli. Každý zákazník má právo vědět o koberci veškeré informace a nechat si případné atesty předložit písemně.

  • O vlastnostech a způsobu použití koberce vypovídají značky přidělené Textilním zkušebním ústavem. Z nich se dovíme například, že koberec je vhodný pro klidové či frekventované prostory, zda splňuje testy na hořlavost nebo má speciální úpravu pro snadnější údržbu, jestli obsahuje uhlíkové vlákno, odvádějící statickou elektřinu, a další užitečné věci. České normy jsou velmi přísné a mnoho k nám importovaných koberců by jimi neprošlo. Bohužel se tyto testy při dovozu nepožadují, a tak se sem dostává zboží nekvalitní, nemódní či v jiných evropských zemích neprodejné.
  • Dalším kritériem je způsob užívání. Pro místnosti frekventované, například předsíně, haly či kuchyně, jsou vhodné koberce s nízkou smyčkou, pro obývací pokoje nebo ložnice zase koberce vysokovlasé. Zákazník si může vybrat levnější celopodlahové všívané kovraly s umělým vláknem, nebo tkané vlněné koberce. Ty jsou ovšem až dvojnásobně dražší a citlivější na údržbu. (Krom toho se do nich velmi rádi dávají moli.)

Zanechte odpověď