Hnědé skvrny na kůži se vyskytují častěji u žen než u mužů a mohou mít různý původ. Pomineme-li hnědé skvrny – mateřská znaménka nebo vrozené nedostatky kůže, vznikající poruchou tvorby hnědého pigmentu (melanin). Velmi často se jedná o tak zvané jaterní skvrny.
Možné příčiny vzniku jaterních skvrn
- Příčiny jejich vzniku jsou sice různé, ale nejčastější příčinou tvorby jaterních skvr je pokročilý věk.
- Tvoření hnědých skvr na kůži může způsobit také užívání některých léků, ale i kolínské vody či jiné kosmetické výrobky.
- Pigmentace mohou též způsobit i některé celkové choroby (poruchy jater, poruchy při chorobě žláz s vnitřní sekrecí).
- Jaterní skvrny se vyskytují u žen při poruchách menstruace, po porodu, při poruchách jater, proto i lidový název „jaterní skvrny“.
- Někdy bývá příčinou choroba vaječníků, hormonální vlivy
- Používání kosmetických krémů.
- I hormonální antikoncepce může způsobit ložiskovité zhnědnutí kůže na tváři.
- Příčinou hnědých skvrn na kůži může být i užívání některých léků (tetracyklin).
Náchylnost k tvorbě jaterních skvrn
Jaterní skvrny jsou nejčastěji příznakem vyššího věku. Náchylnější k jejich tvorbě jsou jedinci, na které působí větší měrou faktory způsobující stárnutí:
- kouření,
- nadměrné sluneční záření,
- pohyb ve znečištěném či zakouřeném prostředí,
- nedostatek pohybu na zdravém vzduchu
- a další faktory.
Léčba a prevence
Základem léčby je proto určení přesné diagnózy kožní choroby a vyšetření všech příčin, které tento stav vyvolávají.
Při pihách, ale i jiných zhnědnutích je třeba se chránit před působením slunečních paprsků na kůži (klobouk, slunečník). Ochranu tváře zabezpečují i make-up a nebo jiná krycí kosmetika. Při správné aplikaci je make up dostatečnou zárukou překrytí hnědých skvrn na tváři. V jarních a letních měsících možno použít krémy s ochranným faktorem proti slunečním paprskům.
Z bělících krémů a mastí se krátkou dobu a pod přísným dohledem lékaře používají přípravky s obsahem rtuti a bizmutu. Bělicí účinek má i mast s obsahem peroxidu vodíku. Retin A (kyselina retinová) se používá hlavně při léčbě akné, ale někdy má příznivý efekt při vnější aplikaci ve formě masti nebo gelu na vyhlazení vrásek a vyblednutí pigmentace.
Léčba jakýchkoliv pigmentací na tváři patří do rukou odborného kožního lékaře, který má s použitými léky zkušenosti, aby nedošlo k lokálnímu nebo celkovému poškození kůže či organismu.
Samoléčba není na místě a může nadělat více škody než užitku.