Ječné zrno – léčba podle prababiček

Takzvané ječné zrno může postihnout kohokoliv a kdykoliv – a to dospělé i děti. Jedná se o jakýsi váček, který se znenáhla vytvoří na vnější či vnitřní straně očního víčka. Nejde o nic nebezpečného, ale je to nepříjemné. A než vyhledáte lékaře, můžete se pokusit vyléčit si ho sami.

Stejně jako u každé nemoci, i v tomto případě je nejlepší radou vyhledat lékaře a poradit se s ním, jak se problému zbavit. A to zvlášť v případě, kdy si nejsme jisti, co nás to vlastně trápí, a nebo ječné zrno identifikujeme, ale nemůžeme se ho nijak zbavit. Přesto existuje celá řada rad a tipů, které používaly už naše prababičky a v modernějším hávu je přejaly dnešní generace, a které pomáhají i bez návštěvy specialisty. A je dobré je znát a být vždy připraveni.

Příčiny

Než si řekneme více o možnostech léčby, krátce si popišme, proč ječné zrno, odborně též nazývané hordeolum, vzniká a co jeho vzniku napomáhá. I zde je totiž řada rizikových faktorů. Tento váček se nejčastěji objevuje na některém z očních víček, a to z kterékoliv jeho strany (tedy i uvnitř oka). Za nejčastější příčinu vzniku je považována nedostatečná hygiena. Stačí, aby oční víčko bylo dlouhodobě špinavé, dostával se do očí prach a s ním viry a neštěstí je na světě. Ze dne na den se pak vytvoří na mazové žlázce malý váček, který ji ucpe a naplní se hnisem. A to, co je zpočátku jen malý bílý pupínek, rychle zčervená a oteče. Většinou ale do několika dní praskne, hnis vyteče a vše je vyléčeno. Čemuž můžeme napomoci různými prostředky.

Oční hygiena

Důležité je udržovat své oči v čistotě. To znamená nejen si je pečlivě omývat, ale důležitý je v tomto případě i dostatek spánku a zdravá výživa. A všemu můžeme napomoci ještě i speciálními přípravky, které oči vyživují a pomáhají je udržet zdravé a bystré. Úžasné účinky má v tomto případě mrkev nebo další zelenina s obsahem betakarotenu. Ale betakaroten můžeme užívat i ve formě různých tobolek jako doplněk stravy. A z lékárenských přípravků je také možno sáhnout pro některém přípravku speciálně určeném k výživě očí. Ty většinou obsahují lutein a oči jsou nejen méně unavené, ale mírně se po nich zlepšuje i zrak a oči jsou méně náchylné k infekcím i vzniku ječného zrna.

Plivnutí

Trochu podivným, ale podle mnoha lidí zaručeným způsobem, jak se zbavit již vzniklého ječného zrna, je plivnout na něj. Podle všeho nejvíce zabírají přímo sliny postiženého člověka, který by si dané místo měl několikrát denně pečlivě naslinit. A ječné zrno do několika dní bez potíží zmizí.

Kvasnice či šampon

Dalším dobrým pomocníkem jsou při boji s tímto onemocněním kvasnice. A nebo pojídání ovoce a zeleniny s obsahem vitamínu B. Naše babičky a prababičky navíc ještě radily na postižené víčko (ale i jako prevenci) jednou týdně nanášet naředěný šampon a jemně jím víčko masírovat. A když ječné zrno máme, je jakousi první pomocí také zchlazování víčka studenými zábaly.

Zanechte odpověď