Jindřich, vévoda korutanský, by se do dějin zapsal asi jen jako manžel sestry Václava III., kdyby nedošlo k nepředvídatelnému zločinu. Roku 1306 byl v Olomouci zavražděn poslední král z rodu Přemyslovců, mladý Václav III. Skončila téměř čtyři století trvající vláda jediné domácí dynastie. Následníkem českého trůnu stal manžel Václavovy mladší sestry Anny Přemyslovny, korutanský vévoda Jindřich.
Jindřich, švagr Václava III.
Jindřich Korutanský se narodil možná v roce 1265, jiné prameny uvádějí léta 1273 až 1280. Narodil se jako nejmladší syn Menharda II. Tyrolského a jeho manželky Alžběty Bavorské. Vlády v Tyrolsku a Korutanech se ujal po smrti otce v roce 1295. Vládl spolu se svými staršími bratry Otou a Ludvíkem.
Do českých dějin se zapsal v roce 1306, kdy se 13. února 1306 oženil s dcerou českého krále Václava II., Annou Přemyslovnou.

Úkladná vražda Václavova
Dne 4. srpna 1306 je poslední mužský představitel přemyslovské dynastie Václav III. ve svých 16 letech zavražděn neznámými vrahy. Šlechta a špičky patriciátu pak provolaly počátkem září 1306 za krále Václavova švagra Jindřicha Korutanského, jehož Václav III. ustanovil správcem země. První Jindřichův pobyt na Pražském hradě netrval dlouho – asi měsíc.
Jindřichův útěk
O českou korunu se totiž přihlásil Rudolf Habsburský, syn tehdejšího římského krále Albrechta Habsburského. Ten ze své pozice Čechy svému synu Rudolfovi věnoval v léno. Ačkoliv Jindřich neměl na český trůn o nic menší nárok, protože si vzal za manželku právoplatnou dědičku trůnu a přestože jej část české šlechty za krále uznala, raději vyklidil pole, když před branami Pražského hradu stanula cizí vojska.
V rychlosti tak král, kterého navíc opustila většina jeho bývalých podporovatelů, i se svou mladou ženou vytratil z Čech a na čas se ukryl do Tyrol. Již 14. října 1306 se tak Rudolf Habsburský stal historicky prvním Habsburkem na českém trůně, který si navíc pojistil sňatkem se vdovou po Václavovi II., Eliškou Rejčkou.
Rudolfův nečekaný skon
Ovšem král Rudolf během tažení proti vzbouřeným přívržencům Korutanců onemocněl úplavicí a pouhých devět měsíců po své nástupu na trůn zemřel. Nic tak nebránilo Jindřichovi, aby se opět vydal do Čech, kde byl 15. srpna 1307 znovu provolán českých králem. Faktické vlády v Čechách se následně chopila oligarchická panská klika v čele s Jindřichem z Lipé a Rajmundem z Lichtenburka.
Korutanec však v zemi nedokázal nastolit pořádek, čímž v Čechách nastal naprostý politický rozvrat.
Jindřich Korutanský, slabý panovník
„Jindřich Korutanský se projevil jako velmi slabý panovník, který nedokázal zabránit domácí válce, která vypukla mezi českou šlechtou a převážně německým patriciátem. V napjaté situaci se zbraslavský opat Konrád obrátil na nového římskoněmeckého panovníka Jindřicha Lucemburského a nabídl mu mladší sestru Václava III. Elišku Přemyslovnu a českou korunu pro jeho teprve čtrnáctiletého syna Jana (pozdějšího krále Jana Lucemburského).
Jindřich Korutanský na to odpověděl tím, že do Čech pozval korutanské vojsko, které obsadilo Pražský hrad a důležitou Kutnou Horu. V té chvíli se však většina velmožů od Jindřicha odvrátila a na zemském sněmu souhlasila s nabídkou sňatku Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským,“ uvádí se na portále www.inadhled.cz/.
„Už před koncem roku byla dobyta Praha a Jindřich Korutanský musel znovu unikat ze země. Uchýlil se do rodných Korutan, a třebaže se už do Čech nikdy nevrátil, používal až do své smrti L.P. 1335 titul českého krále.
Jeho manželství s Annou Přemyslovnou zůstalo bezdětné. Po jejím předčasném skonu se však Jindřich Korutanský znovu oženil s velmi krásnou Adlétou Brunšvickou, s níž měl dvě dcery- Adlétu a Markétu. Druhá z nich byla pověstná Markéta Pyskatá, kterou všichni nazývali Ošklivá vévodkyně,“ píše se na www.inadhled.cz.
Jindřich Korutanský je pochován v klášteře Stams v Tyrolsku.