Jiřinky neboli Dahlie zdobí naše zahrádky od začátku léta až do prvních podzimních mrazů. Jejich mnohotvárnost a množství různě zbarvených kultivarů z nich činí oblíbence na všech frontách. A jejich pěstování navíc není vůbec složité.
Historie pěstování jiřin se táhne až do středověku, kdy byly oblíbenou ozdobou venkovských zahrádek. Poté je na necelé století vytlačily jiné květy, aby se v posledních letech opět s velkou slávou vrátily na zahrádkářské výsluní. Jiřiny se dnes objevují všude od malých zahrádek přes hospodářské dvorky až po záhony na chatových koloniích a pečlivě udržovaná prostranství veřejných parků.
Jiřiny pěstování – půda a hnojení
Jiřiny mají rády slunečná místa a nevadí jim ani přímý polední úpal. V polostínu kvetou jen málo a ve stínu velmi brzy zajdou úplně.
Nejvhodnější půdou pro jejich úspěšné pěstování je hlinito-písčitá směs s mírnou alkalicitou (před výsadbou si ověříme obsah vápna). Jílovité půdy, které vysychají jen pomalu, jim nevyhovují, protože zásobní hlízy mohou snadno začít zahnívat.
Pro hnojení jiřinek používáme kombinované hnojivo (nejlépe PNK nebo Celerit), kterým přihnojujeme rostliny pravidelně 2x měsíčně od začátku vegetační sezóny. Je-li to možné, pohnojíme půdu, do které budeme jiřiny sázet, už na podzim. Nejlépe se pro tyto účely hodí hnůj nebo kompost v množství 2 až 3 kg na jeden metr čtvereční, který důkladně zaryjeme do substrátu.
Jak blízko sázet jednotlivé sazenice
Nároky na životní prostor mají jiřiny poměrně velkorysé a to tím spíše, čím větší odrůdo chceme vysadit. Pokud nebudou mít pro svůj růst dostatek místa, budou jejich květy zakrnělé a nevzhledné.
- Trpasličí jiřiny sázíme ve sponě 30×30 centimetrů.
- Mignonky vyžadují 50×50 centimetrů.
- Nejnáročnější jsou střední a velmi vysoké jiřiny, které potřebují vzdálenost 70×70 až 90×90 centimetrů.
TIP: Jestliže vysazujete jiřiny v jedné řadě jako dekoraci dmu nebo plotu, můžete uvedené spony o 5-20 centimetrů zmenšit, vždy podle druhu jiřiny. Sázíme od poloviny dubna do poloviny května.
Hlízy sázíme dostatečně hluboko, nejméně 5 centimetrů pod zem. U středních a větších odrůd nezapomeneme zároveň do jamky zatlačit i dostatečně dlouhou tyčku, která později rostliny ochrání před vylomením prudkým větrem.
Množení jiřin v domácích podmínkách
Základem úspěšného pěstování jiřin je jejich množení. Nejsnadněji a nejspolehlivěji se množí dělením hlíz. To zvládneme snadno i doma. Zdravé hlízy stačí rozřezat kuchyňských nožem tak, aby každá hlíza měla i část kořenového vršku.
Hlízy dělíme na jaře těsně před výsadbou a rány zasypáváme dřevěným uhlím, které působí jako prevence proti houbovým chorobám. Dělení hlíz jiřin je nezbytné, jinak dávají při vegetaci přednost vyhánění nových výhonů a kvetou jen málo nebo vůbec ne.