Od svých maminek a babiček jistě dostanete dobře míněné rady o tom, jak je jízda na kole v těhotenství nevhodná a proč byste to neměla dělat. Viníkem jsou nemilé vzpomínky na kola s tvrdými sedly přenášejícími i sebemenší otřes. Moderní bicykly už naštěstí zmíněné nešvary nemají a jízda na kole je pro těhotnou ženu dokonce doporučována.
Při rozhodování o možné jízdě na kole v požehnaném stavu je především nutné zvážit vaši dosavadní fyzickou kondici. Jezdila jste na kole už před těhotenstvím nebo se teprve chystáte začít? Nepatří vaše těhotenství mezi rizikové? Netrpíte dalšími zdravotními problémy?
Cyklistkám začátečnicím a zdravotně ohroženým maminkám jízdu na kole v těhotenství samozřejmě doporučit nelze, ale jinak jde o aktivitu velmi vítanou. Pravidelné projížďky na kole pomáhají udržet zdravý krevní tlak a příznivou dechovou frekvenci. Aktivní pohyb také předchází problémům s otoky nohou a bolestem v kříži a v neposlední řadě posiluje pánevní a břišní svalstvo, které se pak může při porodu lépe uplatnit. Vždy ale platí všeho s mírou. Doporučená „jízdní frekvence“ je maximálně 3-4 týdně podle zdravotního stavu. Délka závisí na vaší fyzické kondici, z projížďky byste se neměla vracet příliš vyčerpaná nebo s bolavými svaly.
Jízda na kole v těhotenství – varování
Při jakékoliv sportovní aktivitě myslete na možné riziko úrazu. I menší náraz do dutiny břišní nebo pád z kola může mít pro nenarozené dítě fatální následky. Dojíždění do práce pro raději vyměňte za rekreační cyklistiku na málo frekventovaných cyklostezkách.
Jízdní trasu vybírejte s ohledem na váš stav co nejrovnější a s minimální rizikem déle trvajících otřesů. Přírodní lesní stezky nebývají to pravé.
Zakupte široké a měkké sedlo, sportovní bicykl vyměňte beze studu za dámský.
Kolo seřiďte během těhotenství alespoň třikrát. Berte v úvahu zvyšující se hmotnost, případné otoky nohou apod. Vzpřímený sed by měl být samozřejmostí kvůli přílišnému stlačování břišní dutiny.
Nevydávejte se na výlety za přílišného horka – vysoká teplota matky může negativně ovlivnit vývoj miminka.
Počítejte s možnou nevolností a mějte s sebou vždy malou svačinku a pití, tedy žádný „hlaďák.“
Nesnažte se trhat rekordy, zaměřte se spíše na vytrvalostní cyklistiku.
Nevydávejte se do terénu přesahujícího 2 500 m.n.m. – v těchto výškách dochází k horšímu zpracování kyslíku a miminku i vám hrozí hypoxie.
Pokud jste byla doteď zvyklá si po náročném výletu užít saunu, nedělejte to. V sauně dochází ke zvýšenému prokrvování nejen pohlavních orgánů, což by mohlo vést ke krvácení, potratu či předčasnému porodu. Sauna není v období těhotenství vhodná vůbec.
S pokročilejším stupněm těhotenství sportování pomalu omezte. Nezapomínejte na zvětšující se dělohu, omezující v pohybu a dýchání a rozpínající se břišní svaly. Při vhodně zvolené frekvenci ale můžete kolo používat bez problémů až do porodu – některé maminky na něm dokonce dojely až do porodnice! Pravidelná tělesná aktivita prokazatelně zkracuje délku porodu a zmírňuje poporodní komplikace, a to i při porodu vedeném císařským řezem. Zocelené tělo také snadněji překoná šestinedělní nástrahy v podobě poporodního splínu a nadměrné únavy a pomůže vám rychleji se vrátit do formy.