Otázka ekologie, recyklace a třídění odpadu je problematika, ke které se snažíme vést pozitivní vztah všech generací tohoto světa. Třídění v dnešní době patří mezi populární a dobře propagované aktivity, na které slyší mnoho velkých firem a sponzorů. Koneckonců, sami určitě víte o nějaké známé osobnosti, skupině nebo organizaci, která propaguje třídění odpadu a snaží se tak nabádat ostatní spoluobčany k dobré věci pro naši planetu. V posledních několika letech vznikly speciální popelnice na ukládání nejen základních tříděných odpadků, jako jsou plasty, papíry a sklo. Na sídlištích se objevují také místa na kovové odpady, oleje, kontejnery na textilie, na elektroniku a začíná se také rozlišovat odpad barevného skla a bílého skla.
Stará elektronika
Prodej
Ne všechna stará elektronika však patří do popelnic. Mnoho elektroniky se dá vykoupit, případně pokud je v lepším stavu, může se prodat za určitou částku nebo prodat alespoň na náhradní součástky za menší obnos peněz. Mezi oblíbená místa na prodej staré a používané, ale hezké a ještě použitelné elektroniky, je Market place na Facebooku. Výhodou je, že zboží vidí velké množství lidé a ve většině případů se kupec dané elektroniky najde. Můžete si vybrat, v jaké oblasti chcete věc nabízet (jen okolí Prahy nebo celý kraj), za kolik peněz ji chcete prodat atd. Mezi další prodejní místa může patřit také Aukro nebo Bazar od Seznamu.
Červené kontejnery
Ostatní menší elektroniky se můžeme zbavit pomocí již zmíněných popelnic podobající se kontejneru určených na elektroodpad. Kontejnery jsou typicky červené. Patří do nich mobilní telefony, fotoaparáty, videokamery, sluchátka, elektronické hračky, IT zařízení, kalkulačky, rádia, přehrávače, hobby nářadí, baterie, kuchyňské spotřebiče a veškerý elektroodpad s maximálními rozměry 51x36x40 cm.
Do červeného kontejneru NEpatří monitory, televizory, zářivky a úsporné žárovky. Vhazovat by se neměla ani elektronika překračující požadované rozměry, autobaterie, nebezpečný odpad, zdravotnický materiál, komunální odpad, bioodpad, plasty a podobně. Pokud nevíte, který červený kontejner na elektroodpad je Vašemu bydlišti nejblíže, ne webových stránkách cervenekonternery.cz Vám po zadání adresy vyjede nabídka nejbližších popelnic. Za červené kontejnery zodpovídá charitativní projekt ASEKOL. Do konce roku 2020 byl součástí programu “Koruna za kilo”, kdy za každý kilogram staré elektroniky, věnovala společnost ASEKOL 1 korunu na charitativní akce, které podporovaly handicapované osoby. Projekt byl podporován celkem 6 let a vydělal přes 4 000 00 Kč.
Výkup, technické služby
Větší elektroniku (elektrické trouby, počítače, monitory, lednice, pračky atd.) můžeme odvézt do takzvaných technických služeb, které má zřízené každé město. U elektroniky to funguje tak, že jednotlivé součástky se znovu využít nedají, ale za to se mohou rozebrat a roztřídit na jednotlivé materiály a vzácné kovy. Za jednotlivé zařízení rozebrané na materiály se dostanou v přepočtu jen jednotky až desítky korun, ale když se zařízení nasčítají, je to finanční zisk plus navíc snižujeme potřebu těžby (těžba drahých kovů ze staré elektroniky je 13x levnější než klasická průmyslová těžba). Za rok se průměrně ze staré elektroniky nashromáždí přes desítky tun mědi, stovky kilogramů stříbra, desítky kilogramů zlata a jednotky kilogramů platiny.
Netřídění odpadu
Nerecyklované věci, které vyhodíme do netříděných košů se později časem na skládkách rozkládají a uvolňují se z nich škodlivé látky, jako je například olovo a chrom, které škodí především našemu kardiovaskulárnímu a vylučovacímu systému.