Vše začíná již od faktu, že Japonci v roce 1941 přepadli Pearl Harbour a tím také Ameriku. Dne 14 .8. 1945 oznámila japonská vláda, že přistupuje na spojenecký požadavek bezpodmínečné kapitulace a císař Hirohito vydal rozkaz zastavit palbu na všech bojištích. Formální akt bezpodmínečné kapitulace Japonska byl podepsán 2. 9. 1945. Mezi těmito lety se odehrával nejničivější konflikt v dějinách lidstva.
Druhá světová válka neskončila v květnu
Často zapomínáme, že druhá světová válka neskončila v květnu 1945 v Evropě, ale až 2. září 1945 bezpodmínečnou kapitulací Japonska a že tomu předcházelo jaderné bombardování Hirošimy a Nagasaki. Velitel bombardéru, který tehdy na rozkaz atomovou pumu svrhl, si zprvu nedovedl představit důsledky tohoto činu.
“Než válka skončila skutečně, a to bylo až v polovině srpna 1945, musel ještě křižník Indianopolis přivézt na ostrov Guam atomovou bombu, z dvanácti set mužů jeho posádky se ještě muselo devět set stát obětí žraloků poté, co ho japonská ponorka torpédovala na cestě zpět. Musela ještě zemřít Hirošima a Nagasaki, muselo padnout ještě tisíce amerických a desetitisíce japonských vojáků na Okinawě a musel být ještě dovolen triumf Rudé armádě nad málo ozbrojenými Japonci v Mandžusku. Teprve pak byl skutečný konec druhé světové války.” Tak komentoval válečné události Jiří Hanák v časopisu Týden při příležitosti padesátého výročí ukončení druhé světové války.
Kapitulace Japonska
„Závěrečný útok amerických vojsk proti Japonsku začal 1. 4. 1945 vyloděním na Okinawě. Přes fanatický odpor japonských obránců a nasazení tisíců kamikaze (pilotů-sebevrahů) dobyly jednotky americké armády a námořní pěchoty do 21. června ostrov, který se stal základnou bombardovací ofenzivy proti Japonsku. Nemožnost dalšího odporu se stala zřejmou po svržení atomových bomb 6. srpna na Hirošimu a 9. srpna na Nagasaki.
Dne 14. srpna 1945 oznámila japonská vláda, že přistupuje na spojenecký požadavek bezpodmínečné kapitulace a císař Hirohito vydal rozkaz zastavit palbu na všech bojištích. Formální akt bezpodmínečné kapitulace Japonska byl podepsán 2. září 1945. Nejničivější konflikt v dějinách lidstva tím skončil,“ napsal pro změnu Jaroslav Hrbek pro časopis Respekt.
Atomovek mělo být víc
Americký prezident Harry Truman dal v červenci 1945 údajně souhlas s plánem, podle něhož mělo být od srpna do prosince na Japonsko svrženo 18 atomových bomb. Po dvou bombách v srpnu měly následovat v září, říjnu a listopadu tři každý měsíc a v prosinci pak sedm.
- Uvádí se, že Trumanovým cílem bylo ukončit válku co nejrychleji, protože americká veřejnost byla unavena pokračujícími boji a hrozilo nebezpečí stávek a dělnických nepokojů.
V červnu 1945 dal prý také Truman souhlas s plánovanou invazí amerických jednotek na jižní japonský ostrov Kjúšú, která se měla uskutečnit -pokud by atomové pumy zklamaly -v listopadu s nasazením 765 000 vojáků. USA svrhly 6. srpna 1945 atomovou bombu na Hirošimu, kde zahynulo asi 140 000 lidí, a o tři dny později na Nagasaki, kde si exploze vyžádala 70 000 obětí. Znamenalo to bezpodmínečnou kapitulaci Japonska.
Foto: Hirošima (pixabay.com)