Jde o jeden z nejčastějších typů rakoviny, ročně postihne zhruba jednu ženu z tisíce. Ale v jednom procentu případů se může objevit i u mužů. Rakovina prsu má ovšem tu velkou výhodu, že se proti ní dělají preventivní vyšetření, a tak se velké procento nemocných úspěšně vyléčí.
Je to nejspíš noční můra mnoha žen. Onemocnění rakovinou prsu je totiž velmi zákeřné a ženy se navíc bojí, že při léčbě přijdou o část nebo dokonce celé ňadro, ne-li o obě. To se mnohdy skutečně děje. Ale pokud se na nádor přijde včas, může pomoci třeba i jen pouhé ozařování a hormonální léčba a vůbec nemusí dojít k chirurgickému zákroku – a i když k němu dojde, odebrání prsu není vždy pravidlem. Důležité je, aby se nádorové bujení odhalilo včas – ženám se proto doporučuje provádět si každý měsíc samovyšetření prsu, při kterém si mohou nahmatat možnou bulku. A nad 45 let věku musejí pravidelně docházet na mamograf, který případný nádor odhalí.
Příčiny
Proč tento typ rakoviny vzniká? Stejně jako u ostatních druhů nádorových bujení, i zde je celá řada faktorů, které mohou rakovinu zapříčinit. Někdy stačí jeden, jindy jde o kombinaci hned několika z nich. Ale v podstatě tomu nemůžeme nijak předejít a jedinou pomocí je nezanedbávat prevenci a samovyšetřování prsů. Hlavní příčinou vzniku karcinomu prsu je věk. Drtivou většinu pacientek postihuje ve věku 45 let a výše, u mladších žen se vyskytuje jen výjimečně a u těch mladších 30 let skoro nikdy. Dalším faktorem je genetika, takže pokud se rakovina prsu objeví například u matky, je zvýšené riziko, že postihne i její sestry či dcery. Vzniku onemocnění ale může napomoci i užívání hormonální antikoncepce, různé vnější vlivy, špatný životní styl nebo ženské hormony samy o sobě.
Projevy
Hlavním projevem karcinomu prsu je bulka – tu si obvykle žena buď sama náhodně, nebo při cíleném samovyšetření nahmatá, nebo ji odhalí mamograf, případně ultrazvukové vyšetření. K tomu se v pozdějších stadiích mohou přidat i další příznaky jako je bolest prsu, zvětšení prsu, výtok z bradavky nebo změny struktury bradavky. Pokud nádor metastázuje do mízních uzlin v podpaží, mohou se objevit i bolesti uzlin v těchto místech a jejich zvětšení.
Léčba
Jak už bylo popsáno výše, k odhalení nádoru prsu se využívá buď mamografu, nebo ultrazvuku. Poté lékař přistupuje ještě k biochemickému vyšetření z krve, kdy se zjišťují další podrobnosti o nádoru. Další možné metastázy se pak preventivně zjišťují díky ultrazvuku jater a rentgenu hrudníku.
Když je nádor potvrzen, záleží na jeho typu, zda jde o takzvaný lobulární karcinom (tedy méně nebezpečný) nebo duktální karcinom, který často metastázuje a je větší. V některých případech, kdy je nádor odhalen včas, sahají lékaři k ozařování a hormonální léčbě. Většinou se ale přistupuje k operaci, při které bývá odstraněno i ňadro nebo jeho část. A obvykle se odstraňují i lymfatické uzliny v podpaží, které by také mohly být zasaženy metastázami. Pak následuje chemoterapie a podávání léků tamoxifen, anastrazol, letrozol či formestan.