Karetkování

V našich končinách je tato umělecká technika neprávem téměř zapomenuta, ale je to škoda. Ručně tkané pásy za pomoci karetek přibývají celkem rychle skvěle se hodí jako doplněk aktuální bohémské nebo retro módy. A jak si udělat svůj úplně první karetkovaný výrobek?

Především si pro začátek nedávejte velké cíle. Pět karetek bude pro první kroky ke zvládnutí až až. Začněte s karetkami čtvercovými, které si snadno vyrobíte doma z jakéhokoliv pevnějšího kartónu. Skvělé jsou třeba krabice od pizzy nebo bonboniéry. Pozor si dejte zejména na šířku – čím menší karetky jsou, tím lépe se nám budou držet.

Karetkování

Můj tip: máte-li doma staré hrací karty, půjde o perfektní první volbu. A tvořivé duše si zase snadno vyrobí praktické karetky z moduritu.

Rozměry volte podle sebe

Velikost karetek není jasně dána – záleží hlavně na velikosti vašich rukou. Optimální budou ty s hranou 5-7 cm. Do každého rohu čtverce prostřihneme nebo protlačíme otvor a rohy samotné zaoblíme, aby se nám za ně nezachytávaly nitě.

Dále si připravíme:

  • vlnu na pletení
  • nůžky
  • případně člunek na navinutí útku

Karetkování – první kroky

Napoprvé doporučuji zaháknout karetky třeba k pasu nebo na poutko u riflí. Většina návodů je totiž psána stylem já-karetky-obrázek a opačný postup se obvykle neosvědčí. Jakmile si karetkování oblíbíte, můžete využít i speciálních stávků

Pro začátek volte velmi jednoduchý vzor, nastříhejte potřebný počet nití a navlékněte do karetek podle předlohy. Doporučuji si vždy konkrétní barvu označit písmenem, případně jednotlivé karetky odlišit různými symboly. Často bývá základ už v samotném návodu, ale můžete použít i svůj vlastní systém. Důležité je, aby byl maximálně přehledný.

Měli byste vědět: Délka příze se při tkaní zkrátí zhruba o třetinu a nastavovat se dá jen špatně, takže s tím při volbě délky svého nového pásku nebo čelenky počítejte!

Když máme karetky navlečené

Navlékání karetek patří podle většiny karetkářů k tomu nejnudnějšímu, co při karetkování zažijete. To další už je jen zábava. Nitě je třeba přichytit ke dvěma pevným bodům – nabízí se právě již zmiňovaný pas a pak třeba noha od stolu. Tkaní provádíme jednoduchým otáčením karetek dopředu nebo dozadu, jak nám ukládá předepsaný vzor.

Nejlépe se pracuje se vzory, u nichž je tento postup pravidelný – tzn. otočí se třeba 4x dozadu a poté zase zpět. Nebudete tak mít potíže s různě dlouhou přízí, která se špatně drží. Každé otočení je třeba zajistit použitím již zmíněného útku – ten bude vidět pouze na okrajích, a to jen minimálně,

Pro začátek se nezabývejte přetočením a možným zamotáním nití. Váš výrobek sice nebude na omak tak hladký, jak si možná představujete, ale drobně nedokonalosti mu na kráse nijak neubírají. Pokročilí karetkáři pak mohou tento problém řešit použitím dvou útků případně občasným rozmotáním.

Jakmile s prací skončíme, zajistíte konec výrobku sešitím nebo jednoduchým zauzlováním. A můžeme směle vyrazit na módní mola!

Zanechte odpověď