Kdo vyplácí mateřskou

Co je mateřská dovolená?

Mateřská dovolená souvisí s porodem a péčí o narozené dítě. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů. Narodí-li se dvě a více dětí, trvá 37 týdnů.

Na mateřskou dovolenou nastupuje žena 6-8 týdnů před termínem porodu. Pokud nastane porod dříve, náleží ženě mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí 28 týdnů.

Ženě, které se narodilo mrtvé dítě, náleží mateřská dovolená po dobu 14 týdnů.

Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být kratší než 14 týdnů. V žádném případě nesmí končit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

Nástup na mateřskou dovolenou

O datu nástupu na mateřskou dovolenou rozhoduje gynekolog podle stanoveného termínu porodu. Toto datum musí spadat do období 6-8 týdnů před termínem porodu.

Formulář o nástupu na MD dostane žena od svého gynekologa.

Kdo vyplácí MD?

Od 1.1.2009 vyplácí všechny nemocenské dávky (tedy i peněžitou pomoc v mateřství /PPM/) Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Dávku vyplácí do 30 dnů po dni doručení žádosti na OSSZ.

Žena OSVČ hlásí nárok na mateřskou dovolenou na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení, která jí vyplácí mateřskou dovolenou dle dosavadní výše pojistného, které si žena platila. Pokud si žena neplatila nemocenské pojištění, bude od porodu pobírat přímo rodičovský příspěvek, a to v pomalé čtyřleté variantě.

Pro ženy, kterým skončil pracovní poměr v době těhotenství, platí šestiměsíční ochranná lhůta (180 kalendářních dnů), kdy mají nárok na nemocenské dávky i PPM.

1 komentář

  1. dobry den planujeme dalsi dite zamestnana jsem od minuleho roku 7mesice smlouvu mam do konce roku a je my jasne pokud otehotnim budu muset jit na nemocenskou jelikoz pracuji jako delnik v 12hodinovem provozu i s nocnimy smenamy a wmlouvu my urcite neprodlouzi .Pokud tedy porodim do te ochranne lhuty tech 180dni budu myt narok i na materskou po dobu 28tydnu a pak nastoupim na rodicovskiu dovolenou?Dekuji za odpoved

Zanechte odpověď