K vánočním svátkům tradičně patří hned několik různých druhů cukroví. Řada z nich má i chutnou náplň v podobě krému. A protože se cukroví zpravidla připravuje s dostatečným předstihem, může některé hospodyňky potrápit otázky, kdy plnit cukroví krémem, aby to nebylo příliš brzy či naopak pozdě pro optimální rozležení chutí. Podívejte se na několik praktických rad, které vám pomohou se lépe rozhodnout.
Pečení vánočního cukroví
Pečení vánočního cukroví je poměrně časově náročné. Pokud máte v plánu připravit hned několik různých druhů, bude to chtít trochu toho plánování a přemýšlení, jaké druhy udělat nejdříve a co si naopak nechat až na závěr. Hned začátkem adventu se můžete pustit do pečení lineckého a perníčků. S dostatečným předstihem si můžete upéct základy i na další druhy, které vyžadují plnění krémem. Samotné plnění a lepení krémem si však nechte až na úplný závěr, protože bývá většinou vyroben ze surovin, které se rády kazí. Druhy cukroví plněné krémem jsou sice pracnější, ale pokud se vám podaří, oceníte jejich skvělou chuť i jemnou konzistenci.
Záleží na druhu krému
Při přípravě cukroví se můžete setkat s různými druhy krémů. Jejich trvanlivost a způsob skladování se v mnoha případech liší právě podle toho, jaké ingredience byly použity. Krém si navíc nemusíte připravit ve velkém množství na všechno cukroví hned najednou, ale můžete ho postupně doplňovat a plnit další kousky podle toho, jak se sní ty předchozí. Zaručíte tak čerstvost a ušetříte si starosti s hledáním místa pro správné skladování.
Pokud se nechcete trápit s přípravou krému nebo řešit správné načasování plnění a následné skladování, můžete zvolit nejrůznější čokoládové pomazánky nebo marmelády, u kterých není potřeba žádný speciální režim a cukroví může být takto připravené klidně i týden či dva dopředu před samotnými svátky.
Kdy plnit cukroví máslovým krémem
Naprostým základem je máslový krém. S tím je dobré plnit cukroví zhruba týden před vánočními svátky. Zároveň však na plnění krémem z másla nemusíte nijak pospíchat a cukroví můžete dodělat klidně i pouhý den před samotnými svátky. Záleží totiž na tom, jestli máte dostatek místa pro skladován v nízkých teplotách do 10 stupňů. V opačném případě se totiž máslo dříve kazí a roztéká se, což kazí celkovou konzistenci krému, kterým je cukroví naplněné.
Máslové krémy mají mnoho podob a podobný princip zacházení je potřeba vždy, když je ve složení krému z větší části obsaženo máslo. Platí to například i pro máslový krém do včelích úlů a podobně.
Smetanový krém
Dalším druhem je smetanový krém. Ten se připravuje ze smetany a ve složení mohou být například i žloutky. Už jen z toho důvodu je opět nezbytné skladování v nízkých teplotách a plnění jen pár dní před konzumací. K dochucení se často používá čokoláda nebo kakao, ale záleží na konkrétním receptu, kdy se fantazii maze nekladou.
Citronový krém
Pro plnění cukroví je chutnou variantou i takzvaný lemon curd. Jedná se o povařené žloutky se šťávou z citronů, kdy vznikne krém o velmi jemné konzistenci a příjemné citronové chuti. Zde není tak nutné skladování v nízkých teplotách. V teple však může být krém o něco více tekutý.
Správné skladování
Jakmile máte cukroví kompletně připravené a naplněné chutným krémem, je potřeba vyřešit i správné skladování. To zajistí, že se krém nezkazí a udrží si svou konzistenci. Ideální je skladování v lednici. Vhodné jsou i nejrůznější studené chodby, předsíně a podobně. Krabice s cukrovím můžete umístit například i na balkon, pokud teploty neklesají příliš nízko pod bod mrazu.
Pro delší skladování je možné cukroví také zamrazit. V zásadě nijak neztratí na své chuti a můžete si tak připravit porce cukroví, které si dáte i po vánočních svátcích.