Kefír

Kefír je přírodně sycený mléčný nápoj. Vzniká z mléka obohaceného o mikroorganismy, včetně kvasinkové kultury. Kvasinky obsažené v kefíru vytvářejí v procesu kvašení nepatrné množství alkoholu, které dodává kefíru ostřejší chuť a tím ho odlišuje od ostatních mlék obohacených pouze bakteriálními kulturami (například od acidofilních mlék). Víte, že mléko a výrobky z něj mají vlastní Mezinárodní den mléka? Mezinárodní mlékařská federace ho vyhlašuje každý rok čtvrté úterý v květnu.

Zakysané mléko je čím dál oblíbenější

Stále větší oblibu – zejména u milovníků zdravé výživy – získávají zakysané mléčné nápoje, které podle ověřených výzkumů nejen prospívají trávení, ale i snižují riziko vzniku nádorových onemocnění, srdečních a cévních chorob.

Na domácím trhu se prodává několik typů těchto nápojů, které se liší především mikrobiální kulturou použitou při jejich výrobě, a také tučností, která se pohybuje většinou do čtyř procent.

Díky obsahu mikrobiální kultury jde o nutričně velmi hodnotný zdroj potravy, který má příznivý vliv na organismus a chrání lidské zdraví. Navíc kysané mléčné produkty smějí konzumovat i lidé, jimž je jinak mléko zapovězeno, neboť jejich tělu chybí schopnost trávit mléčný cukr (neplatí to však u těch, kteří jsou přecitlivělí na mléčnou bílkovinu).

Kefír: Zdroj vápníku

Kefír je alkoholicky a současně mléčně kysaný nápoj z kravského mléka. Pochází z dalekého Kavkazu, avšak jako osvěžující a posilující prostředek je dobře znám i u nás.

 • Podporuje zdravou chuť k jídlu a odstraňuje drobné zažívací potíže.
 • Je významným zdrojem vápníku.
 • Po čtyřicítce – a to nejen u žen – může sloužit jako levný a chutný prostředek sloužící k prevenci osteoporózy.

Kefír a kefírové mléko

Kefír se může zhotovovat z různých druhů mléka. V našich podmínkách se vyrábí z kravského pasterizovaného mléka přidáním kefírové kultury. Jedná se o tak zvané kefírové mléko, nikoli o pravý kefír.

Pravý kefír musí být plněn do láhve s uzávěrem odolávajícím tlaku oxidu uhličitého. Během prokysávání pravého kefíru se totiž částečně rozloží bílkoviny a dochází i v malé míře k alkoholovému kvašení, při němž se působením kvasinek rozkládá laktóza až na etanol a oxid uhličitý. Ten způsobuje, že kefír pění. Obsah alkoholu je mezi 0,5 – 0,9 procenty.

Kefír obsahuje oproti acidofilnímu mléku navíc kvasinky Candida kefir a některé další laktobacily. Ty zvyšují osvěžující účinek výrobku a obohacují jej o vitaminy skupiny B.

Stojí za vyzkoušení

Meruňkový kefírový drink

 • 75 g rozmixovaných meruněk, 3 cl pomerančové šťávy, 125 g kefíru.
  Přízdoba: 1 plátek pomeranče, 1 větvička meduňky.
  Příprava: Všechny přísady smícháme a nalijeme do sklenice.

Lesní víla

 • 75 g směsi lesních plodů (maliny, ostružiny, borůvky), 1 polévková lžíce neslazené bezinkové šťávy, 1 cl malinového sirupu, 75 g kefíru
  Přízdoba: 1 polévková lžíce nízkotučné šlehačky, 1 ostružina.
  Příprava: Přísady rozmixujeme (několik plodů ponecháme vcelku), nalijeme do sklenice a zdobíme šlehačkou.

 

Ostatní zakysané výrobky: Charakteristika

Kyšky

 • Nejběžnější jsou tradiční kyšky vyráběné pomocí smetanové kultury obsahující mléčné streptokoky zejména Streptococcus lactis, Streptococcus cremonis a Leuconostos cremonis. Výsledkem je nápoj kyselé chuti, příjemného aróma hladké husté konzistence.

Acidofilní mléko

 • Stále oblíbenější je nutričně hodnotné acidofiní mléko s tučností 3 procenta . Tento výrobek má ostře kyselou chuť a jemnou konzistenci, které jim dodává kultura Lactobacillus acidophilus. Její prospěšnost pro lidský organismus spočívá v tom, že živé mikroorganismy mohou v zažívacím traktu doplnit poškozenou přirozenou střevní mikroflóru a tím zabránit možným hnilobným procesům ve střevech.

Jogurtové nápoje

 • Základem pro výrobu jogurtových nápojů je nezahuštěné mléko prokysané jogurtovou kulturou obsahující mikroorganismy Streptococcus thermophilius a Laktobacillus bulgaricus. Výsledný produkt se ještě před plněním do obalů našlehá a ochucuje většinou ovocnými přísadami. Tento výrobek má navíc nízký obsah tuku (1,4 procenta) a je vhodný i pro diabetiky.

Podmáslí

 • Stálou oblibu si zachovává i klasické podmáslí, které se v ČR vyrábí ve více druzích odlišených obsahem tuku, a to většinou od 0,5 do 1 procenta. Vyšší hranici tuku pro jemnější a lahodnější chuť zvolila pro svůj výrobek i pardubická mlékárna.

Bifidogenní nápoje

 • Dietetické a přímo léčebné účinky mají zakysané mléčné nápoje obsahující mikroorganismy Bifidobakterium získávané přímo ze zažívacího traktu kojenců, které jsou schopny napravovat chyby trávení v důsledku nesprávné výživy, kontaminace škodlivými látkami a následky léčení antibiotiky. Chuť a vůně výrobku obsahující tyto bakterie není příliš příjemná, proto se do zakysaných výrobků pouze přidává.

 

Květnový Mezinárodní den mléka

Bohužel asi pět procent populace nesnáší některou ze složek mléka, nejčastěji mléčný cukr – laktózu. Tato nesnášenlivost může být vzácně vrozená, častěji pak získaná. Projevy takovéto alergie mohou být velmi pestré, od průjmů a zvracení až po problémy kožní nebo dýchací.

Alergici vyloženě na kravské mléko je mohou nahradit mlékem kozím případně rostlinnými náhražkami – sojovým nebo ovesným “mlékem”.

Mléko v naší a ještě více v dětské stravě je jednoznačně důležitou a prospěšnou složkou potravy. Dodává tělu ve vyváženém poměru všechny důležité živiny a mělo by se denně objevit na našem jídelníčku.

 • O jeho prospěšnosti vypovídá i to, že má svůj vlastní Mezinárodní den mléka. Mezinárodní mlékařská federace ho vyhlašuje každý rok čtvrté úterý v květnu.

Zanechte odpověď