Někdy můžete zaslechnout i označení „kuřecí kůže“. Základním projevem nemoci je tvorba hrubých ložisek na kůži. Jedná se o mrtvé kožní buňky, které mohou mít různou barvu. Vzhled se může velmi lišit, u každého mohou mít projevy různou závažnost a bohužel stejně tak je dost individuální podoba úspěšné léčby.
Jak se projevuje?
Principem vzniku nemoci je hromadění keratinu. Není však zcela zřejmé, proč k tomuto jevu dochází. Roli zde sehrává genetická dispozice, ale ani ta není jediným faktorem. Na pokožce jsou patrné skvrny nebo různě rozsáhlá místa, kde je pokožka hrbolatá, vzhledem může připomínat situaci, kdy nám v chladu naskočí „husí kůže“. Nejčastěji se toto objevuje na stehnech a na pažích.
Zhoršení projevů typicky nastává v zimních měsících. U někoho se to může stát i třeba v těhotenství, kdy se na vzhledu kůže podepisují hormonální změny v těle. Obecně se nemoc častěji objevuje mezi dívkami.
Jakou může mít podobu?
Ve většině případů nemoc nezpůsobuje další obtíže, neobjevuje se svědění, nemocní necítí bolest v daných místech. Je ale zřejmé, že na druhou stranu se nejedná o nic příjemného a z estetického hlediska je ideální projevy nemoci minimalizovat.
Můžeme odlišit její základní formy:
- Rubra
- Alba
- Rubra facei
Jak názvy napovídají, hlavní odlišností je tu barva ložisek na kůži. Může být červená, bílá a drsná nebo se u jedince objevují zřetelně zarudlé tváře.
Co se využívá při léčbě?
Nemocní bohužel nedostanou zcela jasně danou léčbu, ale musí vyzkoušet, co konkrétně právě jim bude nejlépe zabírat. Hlavní slovo by měl mít dermatolog, který posoudí konkrétní projevy nemoci a doporučí vhodný postup léčby.
Na trhu je velké množství krémů, které mají za cíl zajistit hydrataci pokožky. Mezi doporučované komponenty mastí patří močovina a kyselina mléčná. Používají se masti s obsahem vitamínu A. Někomu se osvědčuje vtírat do pokožky rostlinné oleje, např. kokosový. Další složkou léčby je doplnění vitamínů ve stravě. Někdy pomůže fototerapie, laser nebo magnetoterapie.
Osvědčují se ne příliš dlouhé teplé koupele, vzhled kůže lze zlepšit mechanických odstraněním odumřelých buněk peelingem nebo třeba masáží lufou při koupeli. Není vhodné nosit v daných místech příliš těsné oděvy. Lepší je, pokud může pokožka volně dýchat, je k ní neustálý přístup vzduchu. Pokud by o ni neustále něco třelo, projevy nemoci se tím jen zhorší.