Kohout na paprice je podobná úprava úprava jako jiné maso připravované s paprikovou omáčkou. Protože chuť kohoutího masa je specifická, bude i kohout na paprice chutnat jinak, než tradiční slepice, anebo obligátní kuře na paprice. Kohout žije jinak, tak jeho maso je jiné. A protože kohouta nepřipravujeme často, bude mít pokrm vzácnější, slavnostnější charakter. Jak upravit kohouta na paprice?
Kohout v kuchyni
Kohout se v kuchyni neocitne příliš často. Ke kuchyňské úpravě se objeví třeba tehdy, když se ze zakoupených kuřic omylem „vyvine“ z původně zamýšlených nosnice, anebo když se v hejnu slepic projevuje jinak, než je od něj očekáváno.
Nicméně pro kuchyňské účely je kohout vítaným zpestřením. Jeho život byl v samém pohybu, což se projeví na stavbě kohoutí svaloviny. Kohout má maso pevnější, svalovinu tužší, vypracovanější než slepice. Proto kohout vyžaduje důkladnější tepelnou úpravu. Většinou je proto třeba kohouta nejprve uvařit. A tak z kvalitního masa získáme jako první produkt kvalitní, silný masový vývar. To je ideální základ budoucí chutné omáčky. Uvařené maso se dál upravuje podle konkrétního receptu. Třeba na paprice, což je u nás velmi oblíbený způsob.
- Kohouta na paprice připravovali téměř v „přímém přenosu“ profesionálové z televizního gastro pořadu Kluci v akci. Není nic proti ničemu se od nich poučit.
Kohout na paprice: Recepty
Kohout na paprice podle Kluků v akci
- 2 velké cibule, 6 stroužků česneku, 2 lžíce sladké mleté papriky, kohoutí, slepičí, kuřecí vývar nebo voda, 1 kohout, sůl, snítka rozmarýnu, lžička mleté papriky, 250 ml 33% smetany, 1 kapie nebo červená paprika, 4 žampiony, slunečnicový olej.
Příprava: Na olej orestujeme na kostičky nakrájenou cibuli dosklovata, přidáme česnek, zarestujeme, pak zaprášíme mletou paprikou, krátce osmahneme, zalijeme vývarem, osolíme a přivedeme k varu.
Části naporcovaného kohouta na straně kůže nařízneme, osolíme, opečeme na oleji ze všech stran dozlatova, přihodíme snítku rozmarýnu, během opékání lehce poprášíme mletou paprikou, pak sejmeme (olej uchováme i se snítky rozmarýnu) a vložíme do základu na omáčku, přiklopíme, dusíme doměkka, na závěr zalijeme smetanou, necháme přejít varem a podáváme.
Na oleji po opečeném mase orestujeme papriku na krájenou na nudličky a na větší kousky nakrájené žampiony. Papriku s žampiony klademe na každou porci kohouta, navrch ozdobíme snítkou opečeného rozmarýnu.
Jako příloha se hodí špecle, bramborové noky, knedlíky, rýže.
Kohout na paprice, sdílený domácí recept
- 1,5 – 2 kg mladý kohout, 1 litr vývaru (z kohouta ), 1 kelímek sladké smetany (31%), cibule, mrkev, petržel, celer, nové koření, celý pepř, bobkový list, sůl, pepř, hl. mouka, máslo.
Příprava: Kohouta bez kůže naporcujeme na 6 kusů. Porce vložíme do hrnce se studenou vodou a necháme přijít pomalu k varu. Jakmile se nám začne srážet na povrchu bílkovina ve formě pěny, tak ji odstraníme.
Přidáme 1 menší cibuli, 1 menší mrkev, 1 menší petržel a klínek z bulvy celeru a osolíme. Dále přidáme 5 kuliček pepře a nového koření a 3 bobkové listy. Necháme zlehka vařit – probublávat dokud není maso dokonale měkké (cca 2 hodiny). Po uvaření opatrně vyjmeme uvařené maso a udržujeme teplé.
Silný vývar scedíme a vlijeme do něj 1 kelímek sladké smetany (250 ml). Na zahuštění použijeme směs mouky a másla, které společně při pokojové teplotě smícháme a následně vložíme do omáčky. Metličkou jíšku promícháme a následně omáčku důsledně mícháme cca 15 minut, neboť má tendenci se připalovat. Chuť omáčky je velmi silná a díky smetaně jemná.
Jako přílohu podáváme houskové knedíky nebo široké nudle.