Jídelníček malého dítěte není vůbec nic jednoduchého, zvláště jedná-li se o kojence. Jak začínat s příkrmy a které hlavní zásady bychom měli dodržovat?
Kojené vs. nekojené dítě
Základní rozdíl v zavádění příkrmů se odvíjí od toho, zda je dítě kojené mateřským mlékem, nebo zda je částečně či zcela na umělé mléčné výživě.
U dětí plně kojených začínáme se zaváděním příkrmů od ukončeného šestého měsíce věku, zatímco u dětí na umělé kojenecké výživě od čtvrtého ukončeného měsíce.
Se zaváděním příkrmů začínáme velmi pozvolna, nejprve zavádíme potraviny výhradně tepelně upravené a jednodruhové, jedná se o ovoce nebo zeleninu.
Jak předejít zácpám?
Častý problém, který trápí děti a jejich maminky, je zácpa způsobená první tuhou stravou. Trávicí systém dítěte se musí přizpůsobit novým stravovacím zvyklostem, a proto je několik prvních stolic problematických.
Zácpě lze však účinně předejít, a to nejen tím, že nezačínáme s mrkvovým příkrmem. K jakémukoli příkrmu je možné před podáváním přidat lžičku řepkového oleje, která usnadní trávení a zbaví miminko nepříjemných křečí.
Jaké potraviny podávat?
Potravin, kterými lze začít, je celá řada. Je důležité volit čerstvé kvalitní ovoce nebo zeleninu, dobře omyté a zbavené slupek. U prvních příkrmů je důležitá tepelná úprava, a to i v případě banánu. Porci jídla rozmixujeme nebo rozmačkáme vidličkou.
Jako první potraviny se osvědčují jablka, hrušky, dýně nebo brambory. Děti přirozeně preferují sladkou chuť, a proto je možné zařadit i batáty. Samozřejmě je optimální volbou produkce ekologického zemědělství, v některých ročních obdobích je však sezónní ovoce nebo zelenina nedostupné. Alternativou pak mohou být dětské příkrmy prodávané ve skleničkách.
Základní pravidlo říká, každou novou potravinu podáváme po tři dny za sebou, neobjeví-li se alergická reakce, pokračujeme s dalším novým druhem.