Koktavost patří mezi běžné poruchy řeči, zvláště u dětí předškolního věku. Objevuje se většinou mezi 2-5 rokem života a sama od sebe nezmizí, je nutné zvolit vhodnou léčbu, intenzivně podpořenou domácím tréninkem.
Podle statistik najdeme u dětí do šesti let asi 5% koktajících jedinců. Po šestém roce se života ke vzniku koktavosti dochází jen vzácně, většinou jde o následek vážného úrazu nebo psychického stavu. V dospělosti vydrží zadrhávání v řeči asi 1% lidí, kteří podstoupili léčbu. Bez léčby se vada udrží do pozdního věku téměř vždy.
Koktavost se někdy projevuje náhle, jindy se stav řeči postupně zhoršuje. Poprvé se často vyskytuje v období, kdy dítě začíná plynule tvořit věty a souvisle se vyjadřovat. V samotných počátcích návykového procesu je menší zadrhávání v pořádku. O vážný stav se jedná teprve tehdy, přetrvává-li problém déle než šest měsíců, nebo se potíže zhorší natolik, že dítě přestává komunikovat úplně.
Koktavost – úspěšnost léčby
První kroky dítěte postiženého koktavostí by měly vést k pediatrovi, který doporučí vhodného logopeda v okolí. U starších dětí mohou rodiče správně nasměrovat i učitelky v mateřské školce. Frekvence léčby se zpočátku pohybuje mezi jedním až dvěma sezeními týdně, později se interval upravuje. Rodiče zároveň dostávají pokyny pro domácí léčbu, kterou je nutné opakovat alespoň 1 x denně.
U tří procent dětí je léčba bez výjimek úspěšná a dítě přestane zadrhávat nejdéle do několika let, další třetině dětí se koktavost dříve či později vrátí a poslední skupina dětí se koktavosti nezbaví nikdy – její příznaky se ale obvykle podaří alespoň zmírnit.
Dosažené výsledky se ve většině případů odvíjejí od důvodů koktavosti. Tříleté dítě, které se zadrhává při tvoření vět, protože mu to „rychleji mluví než myslí“ se koktavosti zbaví snáz, než dítě, které koktá z psychických důvodů (hádky v rodině, šikana apod.). Koktavost způsobená anomáliemi v mozku se samozřejmě léčí nejhůře.
Dítě se pravděpodobně vyléčí, když;
- je s terapií započato včas (nejdéle do dvou let od prvních známek zadrhávání)
- se jeho stav výrazně zlepší v prvním roce zahájení léčby
- dítě nemá ve svém okolí osoby s koktavostí
- má dítě dobré vyjadřovací a artikulační schopnosti
- je nadprůměrně inteligentní
- je ženského pohlaví
Šance na vyléčení se snižují, když;
- má dítě i jiné řečové vady
- se koktavost vyskytuje v rodině (částečnou roli může hrát i genetický faktor)
- byly u dítěte zjištěny abnormality centrálního nervového systému
- byly zjištěny odchylky v psychomotorickém vývoji
- došlo k náhlým změnám v kvalitě a stylu života (úmrtí v rodině, stěhování apod.)
- je koktání dítěte velmi vážné – zvláště při náhlém objevení
Včasné zahájení terapie je pro léčbu onemocnění klíčové. Koktavost představuje pro mnoho dětí vážný společenský problém a už pouhé zmírnění příznaků je velmi prospěšné. Důležitá je i podpora rodiny. Dítě se nesmí setkat se zesměšňováním nebo zlehčováním problému. Pozitivně naladěná psychika je pro úspěšnou léčbu velmi důležitá.