Vysoký krevní tlak, nízký krevní tlak. Jedná se trvalé stavy, exaktně zjistitelné pravidelným měřením. Může být zahájena léčba. Jenže někteří lidé trpí tak zvaným kolísavým krevním tlakem. Jednou vysoký, podruhé nízký, jindy zcela v normálních hodnotách. Co způsobuje kolísavý krevní tlak, jak se léčí a lze mu předcházet?
Kdy tlak kolísá?
Není málo lidí , které trápí tak zvaný kolísavý krevní tlak. Jednou jsoou naměřeny vyšší hodnoty a při dalším měření dochází k návratu k normě. To se často opakuje.
Co je příčinou?
Krevní tlak často kolísá a výkyvy jsou značné. Podle odborníků se v mnoha případech jedná o labilní a netrénované jedince. Důvodem bývá nejčastěji porucha regulace útrobního nervového systému, jeho sympatické části, která reguluje uvolňování působku noradrealinu. (Noradrenalin je látka způsobující zúžení drobných tepének a následné zvýšení krevního tlaku.)
Samotné změny krevního tlaku nevyvolávají subjektivní potíže, pokud nejsou mimořádné. Mozek má velmi důmyslnou regulaci průtoku okysličené krve i při značně rozdílném krevním tlaku.
Hranice krevního tlaku byly Světovou zdravotnickou organizací stanoveny na 140/90. Při hodnotách pod 100/60 u žen a pod 110/70 u mužů se jedná o hypotenzi – nízký krevní tlak. Při kolísavém krevním tlaku mohou měřené hodnoty vystoupit nad nebo pod stanovené meze.
K výkyvům krevního tlaku dochází často v období ženského přechodu.
Prevence kolísavého krevního tlaku
Krevní tlak pomáhá ustálit životospráva. Chceme-li kolísavému krevnímu tlaku předcházet. Odborníci doporučují především:
- celkové zklidnění,
- delší odpočinek,
- aktivní pravidelný pohyb,
- omezení přívodu sodíku v potravě – to znamená nepřisolovat jídlo nebo omezit používání soli.
- Samozřejmostí musí být omezení spotřeby alkoholu (ideálně jeho úplné vynechání).
- Nežádoucí je přírůstek na váze.
Teprve při neúspěchu těchto opatření přichází přistupují lékaři k medikamentózní léčbě, před jejímž zahájením se provedou základní laboratorní vyšetření, EKG a vyšetření očního pozadí, aby se vyloučila organická příčina stavu.
Příroda pomáhá
Při kolísavém krevním tlaku se doporučují rostlinné přípravky.
- Doporučují se například dražé z kozlíku lékařského, který uklidňují rozbouřené útrobní nervstvo.
- Vhodný je také česnek, z. něhož se vyrábějí tablety dražé s peprmitovoú chutí a bez původního nepříjemného zápachu.
- Z rostlinných léků jsou dále vhodné preparáty obsahující listy, květy a plody hlohu. Hloh obsahuje glykosidy vitexin, rutin, hyperosid, leukoanthokyanidin, triterpenové kyseliny, aminopuriny a třísloviny katechinového typu. Dále cukr sorbit a karotencidy. Komplex těchto látek zlepšuje prokrvení věnčitých tepen, odstraňuje poruchy srdečního rytmu. Zlepšením srdeční činnosti dochází ke snížení vysokého krevního tlaku.
- Součástí by měla být i domácí vodoléčba (tak řečené „kneippování“) – polévání končetin střídavě studenou a vlažnou vodou, později vodu uplatnit na celém těle. Ideální je spojit kneippování s pobytem v přírodě.