Třebaže se konizace děložního čípku neřadí mezi velké zákroky, jedná se o výkon chirurgický, po němž musí následovat období rekonvalescence. Pacientka je ještě před provedenou konizací informována o nutnosti dodržovat pooperační režim podle pokynů lékaře. Nedůslednost nebo bagatelizace klidových opatření se může do budoucna projevit zdravotními problémy.
Konizace: Odstranění tkáně se zhoubnými změnami
Konizace je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněn kužel tkáně děložního čípku, která je postižena zhoubnými onkologickými změnami. K této operaci se lékaři rozhodnou, pokud je zákrok nezbytně nutný. Konizace děložního čípku patří k léčbě předrakovinových změn děložního hrdla. Odborníci pacientku informují, že se jedná o zákrok relativně malý. Ale to neznamená, že by hned po něm mohla žena pokračovat v tom tempu a stylu života, na který byla před zákrokem zvyklá. Rekonvalescence je nutná.
Konizace a klidový režim
Konizace děložního čípku (někdy se používá i termínu plastika děložního čípku) se provádí někdy ambulantně, někdy vyžaduje pár dní pobytu na nemocničním lůžku. Bezprostředně po operaci musí žena nutně asi týden zachovávat fyzický klid.
- Nesmí zvedat těžká břemena,
- vykonávat sportovní aktivity ani chodit na delší procházky.
- Nebezpečné jsou také prudké pohyby, náhlé podřepnutí,
- nazouvání a zavazování bot,
- činnost s rukama zvednutýma do výšky
- a obecně všechny úkony, při kterých jsou napínány břišní svaly (zejména ve spodní části břicha).
Klid jako v šestinedělí
Děložní čípek, na němž byl proveden chirurgický zákrok, se bude ještě pár týdnů hojit. Někdy je toto období přirovnáváno k šestinedělí po porodu – alespoň co se režimových opatření týká.
- Po zákroku některé ženy tak dva týdny slabě krvácejí, některé nekrvácejí. V některých případech se může tak zvané špinění objevovat i delší dobu.
- Menstruační krvácení by se mělo objevit v pravidelném čase. Žena je informována o tom, že první menstruace po konizaci může být se silnějším krvácením.
Menstruace ovšem neukončí nutný klidový režim.
- Žena se musí zdržet pohlavního styku. Je doporučováno tři až šest týdnů, podle některých odborníků ale i dva měsíce. Asi je moudřejší počítat s doporučenou delší dobou. Pohlavní styk by měl být s prezervativem – z důvodů možné infekce.
- Odborníci rovněž upozorňují na nevhodnost sportování v pooperační době (šest týdnů).
- Mezi zakázané aktivity patří také koupání ve “veřejných” vodách – v přírodě, ale i v bazénech. Důvodem je riziko nákazy z vody.
Jestliže žena pocítí bolesti, má zvýšenou teplotu nebo horečku ši začne silně krvácet mimo termín menstruace, musí bezodkladně navštívit lékaře.
Medikamenty jedině od lékaře
Někdy jsou ženám pro lepší hojení doporučeny vaginální tablety nebo čípky. Druh a dávkování předepíše lékař. Třebaže jsou některé preparáty dostupné i bez lékařského předpisu, neměla by se k nim žena uchylovat svévolně bez vědomí ošetřujícího lékaře.
Kontrolní vyšetření po konizaci
Lékař ženu také informuje o tom, kdy se má dostavit na kontrolní vyšetření. Termín je třeba dodržet. Kompletní vyšetření a kontrola zhojenosti čípku se děje čtyři až šest měsíců po konizaci. Tehdy jsou rovněž prováděny kontrolní cytologické stěry. Dřívější stěry se neprovádějí, protože zcela nezhojená tkáň může vést k “falešným” výsledkům. Ale i o termínu kontrolního celkového vyšetření rozhoduje lékař – specialista, pod jehož kontrolou žena bude.
Většinou tři roky po zákroku bude žena svého specialistu navštěvovat častěji (jak určí lékař), po třech letech se mezidobí většinou prodlouží na rok.
Odborníci uvádějí, že u většiny žen je konizací problém celkově odstraněn a není třeba žádné jiné léčby.
1 komentář
Dobrý večer jsem po konizaci děložního čípku.Čtvrtý den jsem byla na kontrole u svého gynekologa, který mě prohlédl tzv.sklíčky.Jde o standardní postup? Děkuji Jana