Konizace děložního čípku je gynekologická operace (zákrok), při které je z děložního čípku odstraněnen kužel tkáně, která je poškozena a na níž byly speciálním vyšetřením shledány předrakovinné změny. Zákrok je prováděn někdy ambulantně, někdy s krátkodobou hospitalizací.
Informace podá ošetřující lékař
Konizace děložního čípku zabrání rakovinnému bujení. Jedná se o gynekologický chirurgický zákrok, který je prováděn při celkové anestezii. Rozsah zásahu závisí na individuálním nálezu a je případ od případu jiný. Gynekolog pacientku podrobně seznámí s důvody a průběhem operace.
Operace je prováděna přes vaginu (poševním vchodem), na těle ženy nezanechává viditelné stopy. Ovšem vnitřní zásah do organismu se v tomto případě může projevit v následném těhotenství – ženy, které prodělaly konizaci děložního čípku, mají vyšší riziko potratu nebo předčasného porodu a jejich těhotenství jsou od počátku vedena jako „riziková“.
Pooperační stav
Po operaci musí žena dodržovat „šestinedělní“ klidový režim: měla by si odříct pohlavní styk, koupání (nejen v bazénech či v přírodě, ale i domácí vanu nahradit pouze sprchou), neměla by používat tampony k zavádění do pochvy a rovněž by se měla vyvarovat zvýšené tělesné námahy. Všechny uvedené činnosti zhoršují pooperační stav – hrozí krvácení nebo záněty.
Jestliže v době rekonvalescence žena pocítí větší bolest v podbřišku, začne krvácet nebo má zvýšenou teplotu, měla by neprodleně navštívit lékaře.
Konizace zabrání rakovině děložního čípku
Rakovina čípku děložního je na druhém místě ve výskytu rakoviny u žen, hned za rakovinou prsu. Postihuje většinou ženy nad 35 let, ale nemoc začíná v mnohem mladším věku. Časné symptomy mohou být přesně objeveny a úspěšně léčeny na základě preventivních prohlídek, při nichž se ženám provádí cytologické vyšetření. Výskyt rakoviny děložního čípku se tak dá snížit o 60 %, podstatně se dá snížit úmrtnost na toto onemocnění.
Účinnou prevencí je očkování mladých dívek proti rakovině děložního čípku.
K přeměně normální buňky čípku v nádorovou je zapotřebí působení některých faktorů. Na infekci papillomaviry je daleko náchylnější citlivá cylindrická sliznice než sliznice dlaždicová. Proto jsou nádory čípku častější u žen, které měly v životě hodně sexuálních partnerů, zvláště pokud je měly v mládí, a u kuřaček. (To ovšem neznamená, že u monogamních nekuřaček jsou preventivní prohlídky zbytečné.) Onkologické vyšetření čípku se skládá ze dvou kroků. Gynekolog v ambulanci prohlédne čípek přístrojem zvaným kolposkop. Ten mu umožní prohlédnout si čípek zvětšený a přesně zhodnotit změny, které se na něm vyskytují. Kromě toho odebere z děložního čípku i z kanálku děložního hrdla kartáčkem nebo štětičkou stěr povrchových buněk. V laboratoři se pak hodnotí jejich vzhled. Kombinace těchto dvou metod dokáže odhalit velkou většinu nejen nádorů, ale dokonce už přednádorových změn.
1 komentář
U mě konizace děložního čípku proběhla v pořádku a víceméně bezproblémově. Zákrok nebyl tak rozsáhlý, a tak jsem byla jen pod lokální anestezií. Celkově do dvou a půl týdne jsem byla zcela fit. U konizace fakticky záleží, v jakém rozsahu je provedena a většinou, co jsem slyšela je bez komplikací.