Kontryhel není nijak vzácná bylinka, roste všude. Lidová moudrost říká, že to tak „panenka Maria“ zařídila, aby byl kontryhel dostupný všem ženám. Kontryhel se odjakživa používal v lidovém léčitelství jako prostředek na ženské choroby. Mimo jiné i při neplodnosti. Kontryhelový čaj usnadňoval otěhotnění. A ženám, které nemohou otěhotnět, se jako podpůrný prostředek doporučuje i v současné době.
Kontryhel: „Ženská“ bylina
Jestli může být některá bylinka typicky dámská, tak je to právě kontryhel. Ve středověku byl považován za ochránce žen, a tak jej dokonce zasvětili Panně Marii.
O oblibě kontryhele (Alchemilla vulgaris) svědčí i množství lidových názvů této byliny: husí nožka, tlapka, šlapka, packa, pláštíček Panny Marie, polní muškát, knedlíček, rosička. Pojmenování vycházejí z podoby rostliny: dlanité laločnaté listy připomínají ptačí nohu s plovací blánou. Krom toho listy kontryhelu samovolně vylučují vodu, která se na nich usazuje v podobě malé kapičky. Tato „nebeská rosa“ byla cenným artiklem čarodějnic a alchymistů, zvláště coby hlavní přísada do kamene mudrců. Také se věřilo, že kontryhel má magické schopnosti a dokáže ženám uchovat věčné mládí, pokud byla žena ochotna si jej natrhat sama za úplňku, nahá a bosá. Léčebné účinky, které jí přisuzovali středověcí bylinkáři, mnohdy daleko přesahovaly schopnosti samotné rostliny.
Kontryhel a jeho užívání
Složení obsahových látek kontryhele má značný antibakteriální účinek.
- Působí svíravě, protizánětlivě a má mírný protikřečový účinek.
- Preventivně se používá k potlačení klimakterických příznaků, snižuje krvácivost.
- Dále se používá při různých onemocněních střev provázených průjmy.
- Čerstvé listy se podobně jako jitrocel přikládají na rány, odřeniny a otoky. Kvetoucí nať má protizánětlivé a stahující účinky, používá se tedy při žaludečních a střevních katarech, průjmech a hemoroidech, jako kloktadlo při bolení v krku a vřídcích v ústech.
- Nejoblíbenější byl ovšem mezi ženami kontryhelový čaj nebo tinktura (ve směsích s bylinami jako řebříček, kokoška, měsíček, hluchavka nebo třezalka):
- pomáhá při nepravidelné nebo příliš silné menstruaci a proti nepříjemným doprovodným symptomům.
- Pití kontryhelového čaje pomáhá při otěhotnění.
- Kontryhel pomáhá také při nespavosti, odstraňuje bolesti hlavy, posiluje nervovou soustavu a pročišťuje krev.
- Zevně slouží i ke koupelím.
- Kontryhelová mast zmírňuje ekzémy, pálení a svědění (včetně choulostivých míst).
- V čajové formě i ve formě výplachů nebo sedacích koupelí působí velmi příznivě na bílé výtoky.
- Odvarem z kontryhele lze také vyplachovat ústa po vytržení zubu – urychlí zahojení rány.
Pozor!
Bylina je uterotonikum (látka vyvolávající stahy děložního svalstva užívaná při porodu), nesmí se tedy užívat v těhotenství.
Sběr a sušení kotryhelu
Od května do srpna můžeme sbírat kvetoucí lodyhy i s přízemními listy. Zbavíme ji případných kořenových částí, trávy a zažloutlých listů. Suší se v tenkých vrstvách, a to ve stínu.
Příprava nálevů
- Kontryhel se užívá v nálevu, který si připravíme ze dvou čajových lžiček řezané natě na čtvrtlitr vody (jeden šálek). Dva šálky denně se pijí již deset dní před začátkem menstruace a pokračuje se až do jejího ukončení.
- Pokud někomu začínají první obtíže klimakteria, „ženská bylinka“ nezklame. Nálev připravíme stejným způsobem jako při bolestivé menstruaci a pijeme jeden až dva šálky denně po 10 dnů v každém měsíci.
- Sedací koupel: asi 1/4 l nařezané natě krátce povaříme s pěti litry vody a přelijeme přes sítko do lázně. Koupel aplikujeme dvakrát denně.
- Kontryhelová nať je také vhodným prostředkem na čištění krve. Čajový nálev si připravíme tak, že 25 gramů sušené natě přelijeme 1/4 l vřelé vody a necháme 10 minut odstát. Užíváme třikrát denně dvě lžíce.