Obliba bylinek v posledních letech vzrůstá přímoúměrně s tím, jak roste odpor ke všemu umělému a nepřírodnímu. Léčivé byliny a výtažky z nich odvedou mnohdy lepší práci než chemická léčiva, stačí jen vědět, která bylinka má jaké účinky. Jednou ze zdraví nejprospěšnějších léčivek je kontryhel.
Co je kontryhel?
Kontryhel obecný je velmi rozšířená, nenápadná rostlina rostoucí převážně na loukách, lidově je označována jako husí nožka, protože její listy mají podobný tvar. Její květy jsou drobné, žluté až žlutozelené.
Kontryhel poznáte snadno tak, že na něm ulpívá kapička rosy – většinou ve středu listu. Tento nezapomenutelný výjev zapsal kontryhel do našich pamětí, a proto si ho lidé většinou s jinou rostlinou nespletou.
Jak kontryhel pomáhá?
Kontryhel je doporučován pro své pozitivní účinky při celé řadě obtíží. Při extrakci zubu pomáhá zhojit ránu a zastavuje krvácení, po porodu pomáhá zpevnit uvolněné svalstvo.
Tato bylinka obsahuje fytohormony, tedy látky, které dokáží stimulovat procesy, jež běžně řídí hormonální soustava. Kontryhel je využíván při plánování rodičovství, zvětšuje děložní sliznici, působí pozitivně na pravidelnost menstruace a obecně podporuje ženskou plodnost.
Najdete ho v čajových směsích určených ženám, které miminko plánují, i těm, které již těhotné jsou.
Kontryhel v těhotenství?
Kontryhel se doporučuje pít pravidelně od třetího měsíce těhotenství. Jako jedna z mála bylinek nemá žádné nežádoucí účinky, a proto nemůže matce ani plodu ublížit. V těhotenství dokonce zabraňuje potratu, protože zpevňuje ochablé děložní svalstvo.
Optimální je pít odvar z čerstvých nebo sušených listů – stačí nechat tři lžíce vylouhovat ve 200 ml vody a popíjet v průběhu dne. Odborníci se shodují, že tři šálky denně pomohou odstranit většinu ženských potíží, a při dlouhodobém užívání dokážou předejít i častým operacím ženských orgánů.