Kortikoidy jsou léky podobné hormonům kůry nadledvin. Vyrábějí se synteticky a k dispozici jich je značné množství. Užívají je nejčastěji nemocní s chronickými zánětlivými revmatickými chorobami a astmatici. Používají se i v mastech například při ekzémech. Tyto léky mají sice silný protizánětlivý účinek, zároveň ale mají i možné vedlejší účinky, které nejsou žádoucí.
K čemu kortikoidy slouží
Na kortikoidy, chemickou cestou připravované léčebné látky podobné kortizolu, platí víc než u jiných léčiv, že jejich užívání musí být přesně (a přízně) řízeno odborníkem, a že jakékoliv vyšší dávkování může škodit.
Kortizol, jemuž se kortikoidy podobají, umožňuje lidskému organismu přizpůsobovat se stresu, který je dlouhodobý. Podílí se mimo jiné na přerozdělování tělesného tuku, jemuž předcházelo zvýšení hladiny krevního cukru nebo na tlumení imunitního systému. Proto se kortikoidy používají zejména při léčbě alergických projevů (ekzémy, astma…) a pro léčbu nemocí, které jsou řazeny mezi autoimunitní. Kortikoidy mohou svým tlumícím účinkem minimalizovat nebo až zablokovat alergické (nebo autoimunitní) reakce.
Zvýšené množství kortikoidů
V těle se kortikoidy objevují ve zvýšeném množství při zvýšené funkci nadledvin nebo po příjmu (či aplikaci) léčebných přípravků. Zvýšené množství kortikoidů má nežádoucí účinek na organismus, jehož příznaky jsou označovány jako Cushingův syndrom. V některých případech je podle odborníků třeba brát nežádoucí účinky kortikoidů jako „daň“ za rychlé zdolání potíží u závažnější choroby, v jiných případech se lékaři uchýlí ke snížení dávek nebo i k vysazení léčiva s kortikoidy.
Nežádoucí účinky kortikoidů
- Kortikoidy neléčí samotnou nemoc, její příčiny, ale pouze tlumí její projevy, které poškozují tělo nebo způsobují bolesti.
- Při dlouhodobém užívání syntetických kortikoidů přestanou nadledviny vytvářet vlastní hormon, proto jejich jejich náhlé vysazení může až ohrozit život. Z toho důvodu lékaři předepisují postupně snižované dávky.
- Protože kortikoidy tlumí imunitní reakce, může se organismus podle odborníků stát náchylnější ke vzniku infekcí, v horším případě i ke vzniku nádorových onemocnění. Proto se vývoj léků uchyluje k hledání přípravků, které by nepůsobily na celý organismus, ale působili selektivně.
- Kortikoidy při dlouhodobém užívání způsobují Cushingův syndrom (viz jeho příznaky v samostatném čánku).
Nadužívání způsobuje problémy
Zejména kožní lékaři mají zkušenost, že v případě mastí s kortikoidy mnozí pacienti podceňují jejich účinky a léčebný proces chtějí rychlit svévolně „ordinovaným“ vyšším dávkováním. Důsledkem je poškození kůže, ztenčená pokožka, prosvítající žilky nebo zvýšený nárůst ochlupení. Krom toho se kortikoidy dostávají i do krve a způsobují jiné vedlejší účinky (snížení imunity, Cushingův syndrom a jiné).
1 komentář
Dobrý den
Mám problemy s bederní páteří už 3roky chodím na injekci do bederky pod CT bohužel obsahuje i kortikoidy naštěsí mi stačí jednou za rok ale i tak za ty 3roky sem nabrala 12kilo hlavně na břiše změnil se mi menstruační cyklus z 6dnů na 3 a občas bojuji z náladou jinak nic zvláštního….Ale zase si říkám než brát neustále léky a chodit např 2kr do měsíce na obstřiky to radši na jednu takovou injekci.