O kortikoidech v těhotenství se hodně mluví a každá žena, která má od lékaře doporučeno kortikoidy používat, zvažuje, zda případné riziko nežádoucích účinků těchto látek podstoupí. K čemu se kortikoidy používají a jaká mají rizika?
Kortikoidy vs. kortikosteroidy
Nejprve se zaměřme na vymezení pojmu kortikoidy a kortikosteroidy. Tyto pojmy bývají často chybně používány jako synonyma, ale rozdíl mezi nimi je.
Kortikosteroidy jsou hormony, které přirozeně produkuje kůra nadledvinek. Naproti tomu kortikoidy jsou sice látky se stejnou strukturou, ale vyráběné synteticky – právě kortikoidy se používají k léčbě alergií nebo celé řady různých onemocnění.
Kortikoidy, jejichž užívání indikuje lékař, mohou být užívány buď lokálně, tedy například ve formě mastí, nebo systémově, pak působí na organismus jako celek.
Funkce kortikosteroidů
Kortikosteroidy jsou produkovány v období zvýšeného stresu a zvýšené zátěže a pomáhají:
- vytvářet z bílkovin energii v podobě cukrů,
- tlumí imunitu,
- zadržují vodu v těle, čímž dochází ke zvýšení krevního tlaku,
- omezují některé funkce, jako například tvorbu svalové hmoty, hojení ran apod.
Jejich případné nežádoucí účinky souvisí právě s těmito jejich primárními funkcemi.
Používání systémově působících kortikoidů v těhotenství
Pokud jsou indikovány systémově působící kortikoidy během těhotenství, většinou se jedná o případ, kdy hrozí předčasný porod – jsou tedy používány antenatálně, před narozením dítěte. Kontroverze s touto terapií nesouvisí s jednorázovou dávkou, ale s opakovaným užíváním.
Proč se kortikoidy v těhotenství podávají?
Hlavní důvod, proč se kortikoidy v těhotenství používají, je zlepšení plicní ventilace předčasně narozených dětí – tyto látky tedy dokáží pozitivně ovlivnit zrání tkání, zejména plic. Podle řady studií se jeví používání kortikosteroidů pozitivní i proto, že snižuje riziko dětské mozkové obrny nebo zlepšuje IQ, tyto důsledky však nejsou primárním důvodem, proč se používají.
Proč se kortikoidů během těhotenství obávat?
Kortikoidy však mají i své stinné stránky, nezávažnějším z nich je snížení porodní váhy plodu, nižší hmotnost má i placenta.
Při používání kortikoidů dochází i ke zvýšení krevního tlaku dítěte, které se projevuje i po narození. V souvislosti s kortikoidy se hovoří i o riziku diabetu v dospělém věku, vysokém krevním tlaku nebo poruchách chování. Nezanedbatelné je i negativní vliv na imunitu plodu stejně jako matky.
Přes tyto negativní účinky mají kortikoidy nesporný přínos v případě žen, které trpí častými potraty – jím jsou podávány v prvních týdnech těhotenství. Stejně tak je terapie kortikoidy nenahraditelná ve chvíli, kdy hrozí předčasný porod – i přes negativní důsledky pomohou dítěti dříve uzrát, což zvyšuje pravděpodobnost normálního vývoje v budoucnu.